Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: 7 gmin z powiatu świdnickiego dołączyło do Aglomeracji Wałbrzyskiej

0
Podziel się:

Siedem gmin powiatu świdnickiego zostało przyjętych do Aglomeracji
Wałbrzyskiej oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie
podjęła Rada Samorządowa Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Siedem gmin powiatu świdnickiego zostało przyjętych do Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjęła Rada Samorządowa Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa wałbrzyskiego magistratu Anna Żabska, czwartkową uchwałę Rady Samorządowej Aglomeracji poprzedziły wielomiesięczne prace, a także decyzje rad miejskich oraz gmin i podpisanie wspólnej deklaracji.

"W listopadzie wyraziliśmy wolę poszerzenia formuły Aglomeracji o gminy z terenu powiatu świdnickiego, poza Świebodzicami, które uczestniczyły w porozumieniu już wcześniej. To naturalne i dobre rozwiązanie, które z czasem będzie przynosiło korzyści blisko półmilionowej rzeszy mieszkańców Aglomeracji" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Aglomeracja Wałbrzyska liczy w sumie 23 jednostki samorządu terytorialnego, w tym 7 właśnie przyjętych z terenu powiatu świdnickiego. Podstawą podejmowanych wspólnie działań jest zaplanowanie długofalowego rozwoju gmin w oparciu o zintegrowane i partnerskie podejście do rozwiązania problemów w obszarze aglomeracji.

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podkreśla, że współpraca między samorządami jest bardzo ważna. "Mamy dobre przykłady takiej współpracy na szczeblu powiatu świdnickiego, szerzej w ramach Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, a także w ramach strefy ekonomicznej. Teraz wspólnie będziemy działać w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 premiuje właśnie współpracę, a Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, wokół których gromadzą się gminy, będą mogły liczyć na większe wsparcie wspólnych projektów inwestycyjnych. Głosy dużej grupy samorządowców, będą miały również większą siłę przy realizacji innych wspólnych projektów. Dlatego podjęliśmy taką decyzję" - podsumował Murdzek.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to sposób współpracy samorządów, gdzie miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskazują inwestycje do zrealizowania. Przy pomocy tego instrumentu możliwa jest realizacja wspólnych przedsięwzięć, łączących działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. ZIT to także wyjście poza sztywne granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego i większe możliwości oddziaływania projektów unijnych.(PAP)

kwa/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)