Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Alarmy powodziowe w dorzeczu Odry, w pozostałej części pogotowia

0
Podziel się:

Alarmy powodziowe obowiązują w powiatach dolnośląskich położonych wzdłuż
Odry. Natomiast pogotowia przeciwpowodziowe ogłosił wojewoda dolnośląski w środę w pozostałej
części województwa, głównie górzystej, m.in. w Kotlinie Kłodzkiej i Jeleniogórskiej.

Alarmy powodziowe obowiązują w powiatach dolnośląskich położonych wzdłuż Odry. Natomiast pogotowia przeciwpowodziowe ogłosił wojewoda dolnośląski w środę w pozostałej części województwa, głównie górzystej, m.in. w Kotlinie Kłodzkiej i Jeleniogórskiej.

Alarmy powodziowe obowiązują w 10 powiatach: oławskim, wrocławskim, trzebnickim, wołowskim, średzkim, legnickim, lubińskim, górowskim i głogowskim oraz we Wrocławiu.

Natomiast pogotowia przeciwpowodziowe wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec wprowadził w środę w 19 powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, strzelińskim, dzierżoniowskim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, lwóweckim, lubańskim, zgorzeleckim, bolesławieckim, złotoryjskim, jaworskim, świdnickim, polkowickim, oleśnickim i milickim. Ponadto pogotowie obowiązuje w mieście Jelenia Góra i Legnica.

Jak poinformował PAP w środę Jerzy Słupecki z Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w niektórych miejscach wody w rzekach przybywa jak na Odrze w Oławie ale są miejsca, gdzie wody jednak ubywa. "To są niewielkie przybory, bo 1,2 cm, ale tam, gdzie rzeka opada, to też bardzo powoli" - mówił Słupecki. Trwa również naprawa wału w polderze Lipki-Oława, który został poważnie uszkodzony podczas przechodzenia fali kulminacyjnej przez Dolny Śląsk w ubiegłym tygodniu. Wał ma być naprawiony w ciągu najbliższych trzech dni.

Obecnie nie ma zagrożenia powodziowego na rzekach górskich. Nigdzie woda nie przekracza stanów alarmowych, ale intensywne opady deszczu mogą zmienić sytuację diametralnie i w tych rejonach województwa.

Tymczasem na jednym z wrocławskich osiedli - Kozanów - od środy trwa ponowne ustawianie wału przeciwpowodziowego. Powstanie on na linii starego wału, jednak jego konstrukcja ma być mocniejsza i chronić wszystkie budynki na tym osiedlu. Do budowy wału będzie zużytych 220 tys. worków z piaskiem. Gotowy wał ma mieć szerokość metra przy koronie oraz czterech metrów u podstawy. Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski poprosił o pomoc wojsko przy budowie tej konstrukcji.

W wyniku fali kulminacyjnej na Odrze, która przez Wrocław przeszła przed paroma dniami, zalanych zostało kilka ulic Kozanowa. Wtedy ustawiony wał nie wytrzymał naporu wody. (PAP)

umw/ malk/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)