Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Badania laryngologiczne w Zagłębiu Miedziowym

0
Podziel się:

Ponad tysiąc osób z całego Zagłębia Miedziowego przebadali pod kątem chorób
uszu, nosa, gardła oraz krtani otolaryngolodzy z Wrocławia. Lekarze stwierdzili, że w regionie nie
ma zagrożeń, które wpływałyby na zwiększenie laryngologicznych problemów zdrowotnych.

Ponad tysiąc osób z całego Zagłębia Miedziowego przebadali pod kątem chorób uszu, nosa, gardła oraz krtani otolaryngolodzy z Wrocławia. Lekarze stwierdzili, że w regionie nie ma zagrożeń, które wpływałyby na zwiększenie laryngologicznych problemów zdrowotnych.

Badania prowadzone były od września do grudnia 2011 r. i średnio u co czwartego przebadanego nie wykryto żadnych niepokojących zmian. U pozostałych osób pojawiała się najczęściej konieczność korekcji przegrody nosowej, usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego. Zalecano dalsze badania endoskopowe krtani oraz konsultacje u specjalistów z zakresu alergologii, pulmonologii, kariologii czy audiologii.

"Badania dzieci i dorosłych potwierdziły, że laryngologiczne schorzenia mieszkańców regionu są typowe. Częstotliwość zachorowalności nie różni się niczym od innych regionów Dolnego Śląska i całego kraju" - powiedział Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi z Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. dr hab. Tomasz Kręcicki, który objął honorowy patronat nad całą akcją.

Badania profilaktyczne zostały sfinansowane przez Fundację Polska Miedź, która wcześniej inicjowała podobne akcje w zakresie chorób krążenia, układu pokarmowego i nowotworów. Fundacja, jako organizacja pożytku publicznego, została powołana przez KGHM Polska Miedź S.A. w 2003 r. i od tamtej pory na działalność związaną z ochroną i promocją zdrowia przeznaczyła już ok. 25 mln zł.

"W ubiegłych latach dzięki darowiznom placówki medyczne Zagłębia Miedziowego i Dolnego Śląska wyposażono w specjalistyczne urządzenia diagnostyczne. W tym roku chcemy angażować nasze środki w kolejne programy badawczo-diagnostyczne, które pozwolą w pełni wykorzystać zakupiony sprzęt" - zapowiedziała prezes fundacji Cecylia Stankiewicz.

Fundacja, współpracując z wrocławską Akademią Medyczną, zaangażowała się także finansowo m.in. w programy prozdrowotne z zakresu badań nowotworów przewodu pokarmowego, schorzeń ginekologicznych oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.(PAP)

mic/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)