Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Ekolodzy odbudowują populację susłów moręgowanych

0
Podziel się:

Pięćdziesiąt susłów moręgowanych wypuścili na łąki w Głębowicach
(Dolnośląskie) ekolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Ma to zwiększyć w
Polsce populację gryzonia, który wymarł całkowicie pod koniec lat 70.

Pięćdziesiąt susłów moręgowanych wypuścili na łąki w Głębowicach (Dolnośląskie) ekolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Ma to zwiększyć w Polsce populację gryzonia, który wymarł całkowicie pod koniec lat 70.

Projekt odtwarzania populacji susłów moręgowanych rozpoczął się w 2005 r. Wówczas na łąki w okolicach Kamienia Śląskiego (Opolskie) wypuszczono pierwszą grupę tych zwierząt; kolejne - w latach 2006 i 2007.

"Tegoroczne liczenie susłów moręgowanych w Kamieniu Śląskim wykazało ponad 770 czynnych nor. Oznacza to, że ten jeszcze do niedawna wymarły w Polsce gatunek ma tam już silną, stabilną kolonię" - poinformował PAP dr Andrzej Kepel, kierownik programu przywracania susła moręgowanego polskiej przyrodzie.

Dodał, że kompleksy łąk w Kamieniu Śląskim są na tyle rozległe, że tamtejsza populacja susłów nadal może się rozwijać, osiągając wiele tysięcy osobników.

Susły wypuszczane na polskie łąki pochodzą z Węgier i Słowacji i są hodowane w poznańskim ogrodzie zoologicznym.

Kolejne dwie kolonie gryzoni tworzone są na Dolnym Śląsku - w Jakubowie oraz w Głębowicach. Na łąki w okolicach tej ostatniej miejscowości wypuszczono kolejne 50 susłów moręgowanych. Zwierzęta do momentu aklimatyzacji będą przebywać w specjalnych obszernych wybiegach. Ekolodzy przez najbliższy tydzień zamierzają monitorować łąki w okolicach Głębowic, aby określić liczebność populacji w tym rejonie.

Suseł moręgowany to gryzoń wielkości szczura, o żółto-szarej maści z nieregularnymi brązowo-szarymi prążkami na grzbiecie. Zamieszkuje nizinne i wyżynne tereny otwarte, zwłaszcza ugory i suche, często kamieniste łąki i pastwiska. Unika lasów i terenów wilgotnych. W zimie zapada w stan hibernacji. Gryzoń występuje na terenach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej. Niemal wszędzie jego liczebność spada, grozi mu całkowite wyginięcie.

Uważa się, że w Polsce ssak wyginął całkowicie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Główną przyczyną wymierania susła była likwidacja dużych obszarów pastwisk i ugorów, a także fragmentacja krajobrazu i przerwanie korytarzy ekologicznych. Na niektórych stanowiskach susły zostały wytępione w wyniku celowej działalności człowieka. (PAP)

pdo/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)