Notowania

fala
24.05.2010 19:16

Dolnośląskie: Fala na Odrze opuściła Ścinawę, płynie do Głogowa

Fala kulminacyjna na Odrze opuściła w poniedziałek Ścinawę (Dolnośląskie), gdzie podtopieniu uległo kilka domów, i przesuwa się w stronę Głogowa. Przygotowania do nadejścia wielkie wody trwały w całym mieście i Hucie Miedzi Głogów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Fala kulminacyjna na Odrze opuściła w poniedziałek Ścinawę (Dolnośląskie), gdzie podtopieniu uległo kilka domów, i przesuwa się w stronę Głogowa. Przygotowania do nadejścia wielkie wody trwały w całym mieście i Hucie Miedzi Głogów.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka KGHM Polska Miedź S.A. Anna Osadczuk huta jest przygotowana do nadejścia "wielkiej wody". Jak wyjaśniła, spółka "Energetyka" by zabezpieczyć ujęcia wody przemysłowej dla huty Głogów, obwałowała obiekt przepompowni, ma rezerwowe worki z pisakiem, włączyła do pracy dodatkowe pompy.

Z kolei spółka KGHM Ecoren - w razie potrzeby - udostępni kruszywo, gdyby zaistniała potrzeba wypełnienia powstałych wyrw w wałach.

"Na wypadek podtopienia torów kolejowych, po rozmowach z PKP, uzgodniono trasy dodatkowe, by zabezpieczyć dostawy koncentratu do huty. Jednostka wojskowa z Głogowa udostępniła na potrzeby akcji powodziowej sprzęt wojskowy. Natomiast pracownicy huty oraz Energetyka a także jednostki ratownictwa górniczo-hutniczego pozostają w pełnej gotowości 24 godziny na dobę" - mówiła Osadczuk.

Tymczasem wojewoda dolnośląski w związku z sytuacją powodziową na Dolnym Śląsku utrzymuje alarmy powodziowe w 10 nadodrzańskich powiatach: oławskim, wrocławskim, mieście Wrocławiu, trzebnickim, wołowskim, średzkim, legnickim, lubińskim, górowskim i głogowskim. Natomiast pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w trzech rejonach: gminie Milicz, Bierutów i Długołęka.

Na wodowskazach stany alarmowe są przekroczone w 16 miejscach, a ostrzegawcze w pięciu. Stany maksymalne na Odrze mogą utrzymywać się przez ok. trzy doby.

Na Dolnym Śląsku z powodu zalania nieprzejezdne pozostają drogi gminne: Groblice-Kotowice, Marcinkowice-Zakrzów, Mokry Dwór-Trestno, droga powiatowa Kijowice-Kruszowice, drogi wojewódzkie: Jelcz Laskowice-Oława, Janików-Stary Górnik, droga wojewódzka nr 292 w Ścinawie, oraz droga krajowa nr 36 pomiędzy Iwnem a Ścinawą.

Ponadto zamknięto w Ścinawie jeden tor na szlaku kolejowym Głogów - Krzepów. Ruch pociągów odbywa się drugim torem. Zamknięte mosty to: przeprawa na Odrze w Ścinawie, most na Widawie między Krzyżanowicami a Psarami, most na Odrze w Oławie, nieczynne są również przeprawy promowe w Ciechanowie i Chobieni. (PAP)

umw/ wkr/

Tagi: fala, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz