Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Miłośnicy Kresów wyjechali na cmentarze Wołynia

0
Podziel się

Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i dolnośląscy
samorządowcy wyjechali na zaduszkową pielgrzymkę na Wołyń. Przez trzy dni odwiedzą polskie
cmentarze i spotkają się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie. Wiozą im również pomoc materialną.

bEraJXit

Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i dolnośląscy samorządowcy wyjechali na zaduszkową pielgrzymkę na Wołyń. Przez trzy dni odwiedzą polskie cmentarze i spotkają się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie. Wiozą im również pomoc materialną.

Jak powiedział w rozmowie z PAP w piątek wiceprezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej Jerzy Rudnicki, głównym celem - obok zapalenia zniczy na grobach rodaków i uczestnictwa modlitwie - są spotkania z żyjącymi rodakami oraz ukraińskimi samorządowcami.

"Chcemy w przyszłym roku rozpocząć odnowienie dwóch cmentarzy na Kresach w miejscowościach Ludwipol i Niewirków, na co zbieraliśmy fundusze podczas Święta Zmarłych. Podczas spotkań z ukraińskimi samorządowcami będziemy omawiać plany tych konkretnych remontów" - dodał Rudnicki.

bEraJXiv

Pielgrzymka dotrze do wielu miejsc dawnych polskich kresów m.in. Równego, Berezne, a na Zasłuczu 11 listopada odprawiona zostanie z okazji Święta Niepodległości msza święta.

Dojdzie do spotkań z polonijnymi działaczami w Kołomyi i Buczczu, natomiast w Jazłowcu miłośnicy Kresów odwiedzą zakon sióstr niepokalanek.

"Wieziemy siostrom darowiznę na opał, bo klasztor ma olbrzymie problemy z zaspokojeniem podstawowych spraw związanych z utrzymaniem" - powiedział Rudnicki.

Dla większości uczestników pielgrzymki "Zaduszki 2013" wyjazd na dawne Kresy RP to podróż sentymentalna, związana z rodzinnym pochodzeniem.

bEraJXiB

"Jadę, by zobaczyć wieś Bronisławkę, w której urodzili się żyli moi dziadkowie i mama. To pierwszy taki mój wyjazd w tamte strony" - powiedział PAP wrocławski radny Rafał Czepil.

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej powstało przed czterema laty i zajmuje się organizacją spotkań, zbieraniem wspomnień i dokumentacji na temat Kresów oraz przygotowywaniem wyjazdów na Ukrainę.

Na Dolnym Śląsku w wyniku repatriacji z 1945 r. i późniejszych lat zamieszkało kilkaset tysięcy Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej, znajdujących się w granicach II RP.(PAP)

ros/ abe/

bEraJXiW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)