Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 20:47

Dolnośląskie: Najwięcej pieniędzy z RPO 2014-2020 - na transport

Transport, przedsiębiorstwa i gospodarka niskoemisyjna - to dziedziny, na które zaplanowano najwięcej wydatków z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. dolnośląskiego 2014-2020 - poinformował Maciej Zathey z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Transport, przedsiębiorstwa i gospodarka niskoemisyjna - to dziedziny, na które zaplanowano najwięcej wydatków z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. dolnośląskiego 2014-2020 - poinformował Maciej Zathey z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Ponad stu przedstawicieli małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, władz samorządowych oraz instytucji publicznych wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Sudecki Związek Pracodawców, którego celem było zapoznanie się z możliwościami ubiegania się o środki unijne w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Jak powiedział w środę podczas spotkania Zathey, plany dotyczące Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 zakładają wydatki w wysokości blisko 2,02 mld euro.

"Najwięcej środków zaplanowano na transport (blisko 395 mln euro), przedsiębiorstwa i inwestycje (ponad 338 mln euro) oraz na gospodarkę niskoemisyjną (ponad 289 mln euro). Ważną pozycję w wydatkach stanowi również rynek pracy, na który planujemy przeznaczyć ponad 256 mln euro" - wyliczał Zathey.

Według niego jednym z priorytetowych celów nowej perspektywy finansowej jest wzrost konkurencyjności i rozwój gospodarki regionu w oparciu o badania i rozwój, innowacje oraz nowe rozwiązania dla przedsiębiorstw. Wśród priorytetów inwestycyjnych znalazło się wzmacnianie potencjału jednostek naukowych zajmujących się badaniami i rozwojem, wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw, rozwój przedsiębiorczości, internacjonalizacja firm oraz rozwój produktów i usług MŚP.

"Wsparcie będzie więc dotyczyło przede wszystkim projektów związanych z rozwojem infrastruktury badawczej, realizowanej przez jednostki naukowe i przedsiębiorstwa, wdrożeniem wyników badań naukowych i technologii, tworzeniem inkubatorów przedsiębiorczości oraz pomocą nowopowstałym firmom. Dofinansowanie będzie również dotyczyło wzmacniania międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz wsparcia istniejących mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" - zaznaczył Zathey.

Duża część unijnych środków ma zostać przeznaczona na wzrost zatrudnienia i mobilności pracowników. Chodzi o zapewnienie dostępu do zatrudnienia, rozwój samozatrudnienia, przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy oraz adaptacja pracowników, firm i przedsiębiorców do zmian.

Patronat nad spotkaniem objął wojewoda dolnośląski.

Sudecki Związek Pracodawców jest jednym z najstarszych i najliczniejszym związkiem pracodawców na Dolnym Śląsku. Zabiega o konkurencyjność dolnośląskiej gospodarki i sukces lokalnych przedsiębiorstw. Ma swoich przedstawicieli w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, Dolnośląskiej Radzie Gospodarczej, Wojewódzkiej Radzie Zatrudnienia oraz Komitecie Monitorującym RPO dla Województwa Dolnośląskiego. Należy do niego 111 członków. (PAP)

kwa/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz