Notowania

nowa
09.12.2009 15:51

Dolnośląskie: Nowa moneta poświęcona Trzebnicy

Wizerunek Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy znalazł się na nowej monecie o nominale 2 zł, którą wprowadził do obiegu Narodowy Bank Polski (NBP). Nową monetę zaprezentował w środę w Trzebnicy prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wizerunek Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy znalazł się na nowej monecie o nominale 2 zł, którą wprowadził do obiegu Narodowy Bank Polski (NBP). Nową monetę zaprezentował w środę w Trzebnicy prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Skrzypek powiedział, że moneta ukazała się w serii "Miasta w Polsce", która jest poświęcona najpiękniejszym polskim miastom i ich najbardziej znanym zabytkom. "Do obiegu trafiło 1,1 mln sztuk nowej dwuzłotówki. O tym, że znalazły się na niej właśnie zabytki Trzebnicy, zadecydowała piękna historia samego klasztoru oraz jego rola w historii i kulturze" - mówił prezes.

Rewers monety, zaprojektowany przez Andrzeja Nowakowskiego, przedstawia z lewej strony stylizowany wizerunek fasady Bazyliki pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja, a z prawej strony stylizowany wizerunek fragmentu pocysterskiego kompleksu klasztornego w Trzebnicy.

Projektantką awersu jest Ewa Tyc-Karpińska. Znalazło się na nim godło Rzeczpospolitej, po bokach orła widnieje oznaczenie roku emisji, a pod orłem napis "ZŁ 2 ZŁ".

Trzebnicki kościół jest jednym z najstarszych sanktuariów na Śląsku oraz jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Spoczywa tam m.in. książę Henryk Brodaty oraz zmarła w 1707 r. ostatnia z Piastów Karolina, księżniczka legnicko-brzeska. W 1943 r. na mocy dekretu papieża Piusa XVI świątyni nadano tytuł bazyliki mniejszej.

Wcześniej w serii "Miasta w Polsce" ukazały się monety z wizerunkiem Klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie i Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie. Kolejne monety z tej serii pojawią się w obiegu dopiero w 2010 r. "O tym, jakie znajdą się na nich zabytki, zadecydujemy jeszcze w tym tygodniu" - dodał prezes.

Prezentacji nowej monety towarzyszyła uroczystość wmurowania "kapsuły czasu", w której oprócz nowej dwuzłotówki znalazły się m.in. miniaturka herbu Trzebnicy, informacje o mieście i NBP.(PAP)

mic/ abe/ gma/

Tagi: nowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz