Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: PO przedstawiło kandydatów na prezydentów ośmiu miast

0
Podziel się

Dolnośląskie władze Platformy Obywatelskiej zarekomendowały w sobotę w
Wałbrzychu ośmiu kandydatów na prezydentów największych miast regionu oraz liderów list okręgowych
do sejmiku wojewódzkiego.

bEgmHeKt

Dolnośląskie władze Platformy Obywatelskiej zarekomendowały w sobotę w Wałbrzychu ośmiu kandydatów na prezydentów największych miast regionu oraz liderów list okręgowych do sejmiku wojewódzkiego.

"Lista kandydatów została przyjęta jednogłośnie. To ludzie godni zaufania, doświadczeni i idą po władzę po to, aby region był jeszcze silniejszy, piękniejszy i bardziej doinwestowany" - powiedział marszałek sejmu Grzegorz Schetyna.

Dodał, że kampania w woj. dolnośląskim będzie skoncentrowana na problemach zwykłych ludzi i szansach na ich rozwiązanie. "Proponujemy, aby odpartyjnić i odpolitycznić te wybory, odejść od tego, co dzieje się w Warszawie. Będziemy bardzo mocno w kampanię zaangażowani na poziomie regionalnym, chociaż będzie ona oczywiście koordynowana z Warszawy. Chcielibyśmy debaty na temat stanu polski lokalnej, rozmowy na temat tego, co trzeba zrobić, abyśmy mogli wspólnie zmieniać na lepsze nasze powiaty i województwa" - dodał Schetyna.

bEgmHeKv

W Wałbrzychu o ponowny wybór na prezydenta miasta będzie walczył Piotr Kruczkowski, który tę funkcję pełni od 2002 r. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, a swojej karierze politycznej pełnił funkcję radnego, a członkiem PO jest od siedmiu lat.

Kandydatem PO na prezydenta Legnicy jest poseł Janusz Mikulicz. W latach 1990-2007 sprawował urząd wójta gminy Kunice i w tym czasie został m.in. wybrany wójtem roku. Podczas wyborów na wójta w 2002 r. uzyskał największe poparcie w kraju zdobywając blisko 95 proc. głosów.

W Jeleniej Górze kandydatem PO na prezydenta miasta jest poseł Marcin Zawiła, w latach 80. działacz opozycji demokratycznej, wybrany w 1990 r. na prezydenta Jeleniej Góry. Od 2003 r. był radnym sejmiku dolnośląskiego, w 2004 r. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. otrzymał ponad 14 tys. głosów i dostał się do Sejmu.

Kandydatką PO na prezydenta Głogowa jest posłanka Ewa Drozd, która obecnie jest także członkiem zarządu i rady regionu partii w województwie dolnośląskim. W 2006 r. została wybrana do sejmiku województwa dolnośląskiego, a rok później startując z drugiego miejsca listy PO w okręgu legnickim zdobyła mandat poselski.

bEgmHeKB

W Świdnicy o stanowisko prezydenta powalczy Zbigniew Szczygieł, dotychczasowy radny sejmiku województwa i członek zarządu woj. dolnośląskiego zajmujący się infrastrukturą drogową, kolejową i inwestycjami kubaturowymi. W latach 2002-2006 pełnił funkcję komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Kandydatem na prezydenta Bolesławca został Dariusz Kwaśniewski, samorządowiec z ponad dziesięcioletnim stażem. We władzach powiatu bolesławieckiego pełnił m.in. funkcję naczelnika wydziału edukacji, kultury i sportu. Członkiem PO jest od 2004 r.

W Lubinie o fotel prezydenta walczył będzie przewodniczący PO w powiecie lubińskim i radny powiatu Marek Wojnarowski.

Tydzień temu ogłoszono również, że kandydatem PO w wyborach na prezydenta Wrocławia będzie poseł Sławomir Piechota. Kandydat zaznaczył, że obecnie jest czas na to, aby nie tylko goście i mieszkańcy centrum Wrocławia, ale również mieszkańcy osiedli poczuli, że stolica Dolnego Śląska jest miastem europejskim.

bEgmHeKC

"Może mniej będzie spektakularnych i często kosztownych projektów, a więcej zadbania o codzienność, o ludzi stojących w korkach, o tych mających problem z umieszczeniem dziecka w żłobku i przedszkolu" - podkreślił Piechota.

W sobotę przedstawiono także liderów list do sejmiku województwa dolnośląskiego. Znaleźli się na nich m.in. dotychczasowy przewodniczący sejmiku Jerzy Pokój, Przewodniczący Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki sejmiku Jerzy Tutaj, marszałek woj. dolnośląskiego Marek Łapiński, wiceprzewodnicząca komisji zdrowia sejmiku Jadwiga Szeląg oraz wrocławska radna Barbara Zdrojewska.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada, a druga 5 grudnia.(PAP)

mic/ jbr/

bEgmHeKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)