Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Ponad 2,5 mln zł na pomoc bezrobotnym

0
Podziel się

Ponad 2,5 mln zł wydano na pomoc bezrobotnym z Dolnego Śląska, którzy
stracili pracę z winy pracodawcy. Ponad 200 osób wzięło udział w szkoleniach zawodowych lub
otrzymało pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

bErwMCRh

Ponad 2,5 mln zł wydano na pomoc bezrobotnym z Dolnego Śląska, którzy stracili pracę z winy pracodawcy. Ponad 200 osób wzięło udział w szkoleniach zawodowych lub otrzymało pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Program pod nazwą "Aktywizacja rynku pracy - wsparcie osób, które utraciły zatrudnienie z przyczyn dotyczących pracodawców" realizowany był od października 2011 do września 2013 roku. Jego celem było ograniczenie napływu bezrobotnych, udzielenie byłym pracownikom pomocy w zdobyciu nowego zawodu lub nowych umiejętności, a także poszukiwanie możliwości zatrudnienia.

W projekcie mogli wziąć udział bezrobotni, którzy utracili zatrudnienie z winy pracodawcy, jednak nie wcześniej niż sześć miesięcy przed przystąpieniem do programu. Można było nie tylko zdobyć nowy zawód, ale również środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, sześciomiesięczne wsparcie pomostowe oraz stypendia.

bErwMCRj

W sumie nowi przedsiębiorcy uzyskali pomoc wartą ponad 2,5 mln zł. Ponad 120 osób skorzystało z bezpłatnych szkoleń pozwalających na przekwalifikowanie zawodowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się kursy dotyczące kadr i płac, finansów i księgowości, spawania stali niestopowych metodą MAG oraz prawa jazdy kat. D i C+E, zaś nieco mniejszym - kursy komputerowe czy obsługi wózka widłowego.

Osoby przystępujące do projektu musiały m.in. uczestniczyć w 4-godzinnym spotkaniu dotyczącym poradnictwa zawodowego. Jak powiedział prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej Tomasz Tykierko, w trakcie tych spotkań ustalana była ścieżka kariery każdego kandydata. "Sprawdzaliśmy, jakie ma predyspozycje i czym chciałby się zajmować w przyszłości, zwracając jednocześnie uwagę, by możliwości tych osób dostosować do wymagań i zapotrzebowania rynku pracy" - dodał.

Jak powiedziała koordynatorka projektu Marlena Ciechanowicz z DAWG, dzięki programowi kilkanaście osób znalazło nowe zatrudnienie. Przedsięwzięcie pomogło również tym, którzy postanowili założyć własną działalność gospodarczą; podjęło ją ponad siedemdziesiąt osób. Połowa z nich otrzymała jednorazowe, bezzwrotne dotacje w wysokości od 30 do 40 tys. zł. Pieniądze te przeznaczono na zakup niezbędnego sprzętu do prowadzenia firmy. Osoby, które otrzymały taką pomoc muszą utrzymać działalność przez rok. Pozostali samozatrudnieni skorzystali z sześciomiesięcznego wsparcia pomostowego w wysokości 1 tys. zł m.in. na opłacanie składek ZUS.

Projekt przygotował Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Partnerami przedsięwzięcia były: Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG SA, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego SA oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o. o. Zadanie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. (PAP)

bErwMCRp

kwa/ pad/

bErwMCRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)