Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Powstaje projekt zapory na rzece Bystrzyca Dusznicka

0
Podziel się:

Projekt 712-metrowej zapory na rzece Bystrzyca Dusznicka (Dolnośląskie)
opracowuje na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu krakowska firma Sweco
Hydroprojekt. To część systemu ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej.

Projekt 712-metrowej zapory na rzece Bystrzyca Dusznicka (Dolnośląskie) opracowuje na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu krakowska firma Sweco Hydroprojekt. To część systemu ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej.

Jak poinformował we wtorek PAP Piotr Tabiś, który reprezentuje Sweco Hydroprojekt, obiekt będzie częścią systemu ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem Kłodzka. W ostatnich kilkunastu latach teren ten był zalewany trzykrotnie: w 1997 r., 1998 r. i 2010 r.

Projekt zakłada, że zlokalizowany w Dolinie Nysy Kłodzkiej i Odry obiekt umożliwi przyjęcie blisko 8 mln m sześc. wód. Pozwoli to zatrzymać wody powodziowe o objętości prawie ośmiokrotnie przekraczającej kubaturę Stadionu Narodowego w Warszawie. Dodatkowo opracowana, w ramach projektu, infrastruktura hydrotechniczna zostanie wyposażona w urządzenia zrzutowe wody, które podczas powodzi będą redukować kulminacyjną falę powodziową.

"Realizowane w ramach systemu rozwiązania mają wydatnie zwiększyć bezpieczeństwo ponad 230 tys. mieszkańców okolicznych miejscowości, które znajdują się na jednym z najbardziej zagrożonych powodzią obszarów w Polsce o powierzchni 497 ha" - mówił Tabiś.

Zapora wodna o długości 712 metrów, wraz z suchym zbiornikiem "Szalejów Górny" o powierzchni blisko 110 ha, to główne elementy dokumentacji projektowej, którą na zlecenie RZGW Wrocław opracuje firma z Krakowa. Obejmie on obszar rzeki Bystrzycy Dusznickiej w rejonie Szalejowa Górnego i Dolnego.

Zbiornik Szalejów Górny jest elementem kompleksowego systemu przeciwpowodziowego dla Doliny Nysy Kłodzkiej i Odry. Rozwiązania systemu obejmują 16 dolin rzek i potoków oraz cztery zbiorniki przeciwpowodziowe.

"Przyjęty przez nas wariant polega na wykorzystaniu rozwiązań ochrony czynnej oraz biernej. Na jego realizację składa się zarówno budowa suchych zbiorników, jak i regulacja koryt rzecznych wraz z obwałowaniami, oraz zwiększenie przepustowości istniejących obiektów hydrotechnicznych. Rozwiązania, na które się zdecydowaliśmy są niezbędne dla odpowiedniego zabezpieczenia tego terenu" - mówił Eugeniusz Piotrowski, z-ca dyrektora ds. inwestycji i funduszy europejskich w RZGW Wrocław.

Inwestycje zostaną przeprowadzone w trzech etapach. W ramach pierwszego i drugiego będą prowadzone prace projektowe dotyczące dolin Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej oraz Białej Lądeckiej, a także czterech suchych zbiorników: Szalejowa Górnego, Krosnowic, Boboszowa i Roztok.

"Najważniejszym celem projektu, który będziemy przygotowywać, jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Wariant, na który zdecydowało się RZGW Wrocław jest pod tym względem optymalny, ponieważ umożliwia osiągnięcie celu strategicznego, przy jednoczesnym uwzględnieniu zrównoważonego podejścia do kwestii społecznych i przyrodniczych" - powiedział Tadeusz Filipek, dyrektor Sweco Hydroprojekt Kraków.

Zakończenie prac projektowych dotyczących zbiornika Szalejów Górny planowane jest na sierpień 2012 r.

Według założeń projektowych, Zbiornik Szalejów Górny będą tworzyć zapora, zlokalizowana na rzece Bystrzyca Dusznicka, zamykająca zlewnię o powierzchni blisko 130 km kw. Obiekt zostanie wyposażony w urządzenia zrzutowe, tj: dwa spusty denne, upust środkowy oraz przelew powierzchniowy. Pojemność zbiornika przy maksymalnym poziomie piętrzenia będzie wynosić 7,6 mln m sześć.

Krakowska firma opracuje dokumentację projektową inwestycji obejmującą: koncepcję programowo-przestrzenną, projekt budowlany i wykonawczy.

Sweco świadczy międzynarodowe usługi doradztwa technicznego. Zatrudnia niemal 6 tys. inżynierów, architektów i specjalistów ds. ochrony środowiska, którzy wspólnie pracują nad tworzeniem społeczeństwa, żyjącego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. (PAP)

umw/ amac/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)