Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Prace wideo o przemianach w Europie wschodniej

0
Podziel się

Sto prac wideo z lat 1989-2009, dokumentujących przemiany w
postsocjalistycznych krajach Europy Środkowo-Wschodniej po upadku Muru Berlińskiego, można oglądać
od wtorku na wystawie we wrocławskim Centrum Sztuki WRO.

bEgjSdTp

Sto prac wideo z lat 1989-2009, dokumentujących przemiany w postsocjalistycznych krajach Europy Środkowo-Wschodniej po upadku Muru Berlińskiego, można oglądać od wtorku na wystawie we wrocławskim Centrum Sztuki WRO.

Prace wideo powstały w ramach międzynarodowego projektu Transitland. Założeniem projektu jest pokazanie z wielu punktów widzenia specyfiki transformacji krajów określanych niegdyś mianem bloku wschodniego.

W przedsięwzięciu uczestniczyło grono ok. 40 kuratorów, krytyków sztuki i artystów, który nominowali łącznie ponad 350 dzieł odnoszących się do różnorodnych - estetycznych, politycznych, technologicznych i społecznych - aspektów zagadnienia transformacji. "Dzięki temu Transitland stanowi unikalną próbę teoretycznej i artystycznej refleksji nad tym niezwykle ciekawym i istotnym okresem" - podkreślają organizatorzy wrocławskiej wystawy.

bEgjSdTr

Ostatecznie na wystawę zakwalifikowano 100 prac wideo. Prace udostępniane są w formie stanowiska przeglądowego oraz projekcji. Wśród polskich artystów, których prace współtworzą zestaw Transitland, znaleźli się Anna Janczyszyn-Jaros, Józef Robakowski, Artur Żmijewski, Oskar Dawicki i Supergrupa Azorro.

Wystawie towarzyszy obszerna publikacja pod redakcją Edit Andras, w której znalazły się eseje stanowiące komentarz do tematów poruszanych w pracach.

Transitland w 2010 r. był prezentowany m.in. w Reina Sofia w Madrycie, Ludwig Muzeum w Budapeszcie i Collegium Hungaricum w Berlinie.

Wystaw w Centrum Sztuki WRO będzie czynna do 24 kwietnia. (PAP)

bEgjSdTx

pdo/ hes/

bEgjSdTS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)