Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Przedterminowe wybory wójta gminy Oleśnica

0
Podziel się:

(dochodzi informacja o frekwencji)

(dochodzi informacja o frekwencji)

9.11.Wrocław(PAP) - W Oleśnicy (woj. dolnośląskie) bez incydentów i zakłóceń przebiegają w niedzielę przedterminowe wybory wójta gminy. Do 17.30 odnotowano 35-proc. frekwencję wyborczą. Dotychczasowy wójt Andrzej P. zrezygnował ze stanowiska bo staje przed sądem, oskarżony o ustawianie gminnych przetargów.

"Bardzo jest spokojnie. Ludzie przychodzą i głosują" - poinformowała PAP w niedzielę Halina Bąk z Urzędu Gminy w Oleśnicy. Tymczasem niektórzy pytani przez PAP niektórzy mieszkańcy Oleśnicy nawet nie wiedzieli, że trwają właśnie wybory.

Byli tacy, których wybory wcale nie interesują, bowiem są zadowoleni z obecnego wójta. Inni nie widzieli większej różnicy w tym kto rządzi. Niektórzy nawet nie wiedzieli, że "są jacyś kandydaci". Jeden z mieszkańców, pytany przez PAP przyznał, że zawsze korzysta z prawa wyborczego i tym razem również zagłosuje na swojego kandydata.

O stanowisko wójta ubiegają się trzej kandydaci: 33-letni Marcin Kasina, obecnie pełniący obowiązki wójta, 32-letni Maciej Sycianko oraz 28-letni członek Prawa i Sprawiedliwość Przemysław Wróbel. Mieszkańcy gminy mogą oddać głosy w 8 lokalach wyborczych. Uprawnionych do głosowania jest ponad 9 tys. osób.

W lipcu tego roku przed sądem rejonowym w Miliczu ruszył proces, w którym dotychczasowy wójt Andrzej P. jest oskarżony o ustawianie przetargów gminnych.

W czerwcu 2007 r. wójt gminy Oleśnica został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA i aresztowany na trzy miesiące. CBA szacuje, że tylko jeden "ustawiony" przetarg powodował co najmniej 200 tys. zł. strat dla gminy. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że mechanizm ten funkcjonował co najmniej od 3 lat, a w Oleśnicy miało dojść przynajmniej do siedmiu takich przetargów.

Ustawianie przetargów miało się odbywać na stronie internetowej urzędu gminy. Oferowane działki znajdowały się razem z innymi ogłoszeniami o sprzedaży. Jednak linki do stron tych najatrakcyjniejszych działek nie były aktywne i zainteresowana osoba nie mogła sprawdzić gdzie i kiedy odbywa się dany przetarg. Link stawał się aktywny dopiero po przetargu, kiedy działka już została sprzedana. Chodziło o działki bardzo atrakcyjne.

Agenci CBA ustalili, że w oleśnickim urzędzie funkcjonuje grupa osób odpowiedzialnych za postępowania przetargowe sprzedaży gminnych gruntów.

Na ławie oskarżonych w milickim sądzie zasiadło w sumie 12 oskarżonych, z których siedmiu poddało się dobrowolnie karze od 7 miesięcy do 2 lat więzienia w zawieszeniu. P. nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia. (PAP)

umw/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)