Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego w Bogatyni

0
Podziel się:

Rok szkolny w zniszczonej przez powódź Bogatyni (Dolnośląskie) rozpocznie
się prawdopodobnie zgodnie z planem. Przebywający w szkole podstawowej nr 3 powodzianie mają zostać
do końca miesiąca przeniesieni do lokali zastępczych.

bECRbmjV

Rok szkolny w zniszczonej przez powódź Bogatyni (Dolnośląskie) rozpocznie się prawdopodobnie zgodnie z planem. Przebywający w szkole podstawowej nr 3 powodzianie mają zostać do końca miesiąca przeniesieni do lokali zastępczych.

Jak powiedział PAP w piątek zastępca burmistrza Bogatyni, Jerzy Stachyra, pierwsi powodzianie ze szkoły zostali już przeniesieni do zaadoptowanej na mieszkania strażnicy granicznej. "Pozostali zamieszkają tymczasowo w pustym budynku po gimnazjum nr 2. Nie wiemy jednak, czy uda się go przygotować do 1 września. Jeśli nie, to prawdopodobnie wszystkie osoby ze szkoły przeniesione zostaną na tydzień lub dwa do hotelu" - wyjaśnił Stachyra.

W budynku szkoły mieszczą się także magazyny, w których składowane są dary dla powodzian, m.in. odzież i środki czystości. "Obiektów magazynowych mamy sporo, więc te pomieszczenia zostaną wkrótce opróżnione i przygotowane do rozpoczęcia zajęć szkolnych" - zapewnił zastępca burmistrza.

bECRbmjX

Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec powiedział, że nie ma możliwości przesunięcia terminu rozpoczęcia roku szkolnego, a władze Bogatyni muszą do tego czasu uporać się z problemem znalezienia lokali zastępczych.

"Tym bardziej że jest możliwość wynajęcia mieszkań zastępczych w Bogatyni i Zgorzelcu. Gdyby zaszła taka potrzeba, są również do pozyskania za symboliczne 1 euro lokale komunalne na terenie niemieckiego Zittau" - mówił wojewoda.

W budynkach szkoły podstawowej nr 3 schronienie po powodzi znalazło w sumie ok. 200 osób. Ponad 50 z nich zostało już przeniesionych do mieszkań w opuszczonych strażnicach.

Rok szkolny rozpocznie się zgodnie z planem w Zgorzelcu, który także ucierpiał w wyniku sierpniowej powodzi. Żadna szkoła nie została zalana, ale w jednej placówce ciągle stacjonują żołnierze. "Wojsko opuszcza już jednak nasze miasto i nie ma zagrożenia, że trzeba będzie przesunąć rozpoczęcie roku szkolnego" - powiedział PAP burmistrz miasta Rafał Gronicz.(PAP)

bECRbmkd

mic/ hes/ bk/

bECRbmky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)