Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Rada Europy doceniła współpracę parku krajobrazowego z Romami

0
Podziel się:

Nagrodę krajobrazową Rady Europy za 2013 r. otrzymał projekt Dolnośląskiego
Zespołu Parków Krajobrazowych realizowany w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Pracownicy
współpracują z miejscowym Stowarzyszeniem Romów i zatrudniają ich do prac w parku.

Nagrodę krajobrazową Rady Europy za 2013 r. otrzymał projekt Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych realizowany w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Pracownicy współpracują z miejscowym Stowarzyszeniem Romów i zatrudniają ich do prac w parku.

Jak powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu Piotr Śnigucki, współpraca z mniejszością romską trwa od jedenastu lat i wbrew stereotypom jest bardzo owocna.

"Myślę, że element współpracy z Romami był szczególnie istotny dla Rady Europy przy decyzji o przyznaniu nagrody naszemu projektowi. Faktycznie bowiem dajemy im miejsca pracy i aktywizujemy w ten sposób grupy zagrożone wykluczeniem. Romowie z Przemkowa chętnie i z dużym zaangażowaniem pracują na rzecz parku. My też jesteśmy zadowoleni" - dodał Śnigucki.

Nagrodzony projekt, którego nazwa brzmi "Zachowanie wartości krajobrazowych i ekologicznych doliny nizinnej rzeki Szprotawa - użytek ekologiczny Przemkowskie Bagno-Przemkowski Park Krajobrazowy", obejmuje obszar ok. 1800 hektarów łąk, które do lat 90. XX w. były zajmowane i niszczone przez stacjonujące wojska radzieckie, gdyż był to teren poligonu.

Odtworzono starorzecze, zebrane zostały osady z koryta zanikającego cieku wodnego, położonego między rzeką Szprotawą a Kanałem Północnym, z których utworzono wyspy lęgowe dla ptaków, m.in. czapli, łysek i głowienek. Odtworzono również naturalne tarliska dla ryb, m.in. karasia złotego i lina oraz siedliska dla rozrodu płazów, w tym gatunków objętych programem Natura 2000 - traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego.

Śnigucki powiedział, że przywrócenie przyrodzie olbrzymich terenów to niejedyny wymierny efekt, gdyż park krajobrazowy ściętą trzcinę sprzedaje na pokrycia dachowe, a ze skoszonej trawy produkuje biomasę, którą opala swe ośrodki.

Na obszarze użytku ekologicznego Przemkowskie Bagno z terenowych zajęć edukacyjnych rocznie korzysta ponad półtora tysiąca dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska.

Jak podkreślił Śnigucki, efekty zrealizowanego projektu były już doceniane wielokrotnie, ponieważ w 2012 r. Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych został uhonorowany pierwszą nagrodą w ramach Konkursu - Polska Nagroda Krajobrazowa. Rok wcześniej otrzymał tytuł lidera ekologii.

Dyrektor dodał, że na terenie parku regularnie pracuje około 40 Romów, którzy wykonują roboty porządkowe, rolnicze, prace drwalskie.

Nagroda Rady Europy przyznawana jest zgodnie z art. 11 Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. To honorowe wyróżnienie dla inicjatyw, podejmowanych w celu ochrony i zachowania jakości krajobrazu i są zgodne z działaniami na rzecz praw człowieka, demokracji i zrównoważonego rozwoju.

Wręczenie nagrody nastąpi w maju 2014 r., gdy do Polski przyjadą przedstawiciele Rady Europy. (PAP)

ros/ eaw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)