Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Rozpoczął się Festiwal Bachowski

0
Podziel się:

Kantatą Jana Sebastiana Bacha napisaną na Święto Reformacji w 1725 r.
rozpoczął się w sobotę w Świdnicy (Dolnośląskie) XI Festiwal Bachowski. Podczas trwającej do 1
sierpnia imprezy odbędzie się dwanaście koncertów w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy.

Kantatą Jana Sebastiana Bacha napisaną na Święto Reformacji w 1725 r. rozpoczął się w sobotę w Świdnicy (Dolnośląskie) XI Festiwal Bachowski. Podczas trwającej do 1 sierpnia imprezy odbędzie się dwanaście koncertów w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy.

Tekst kantaty "Gott der Herr ist Sonn und Schild" napisanej przez Bacha na Święto Reformacji nawiązuje do Psalmu nr 84 i głosi wiarę w bożą opiekę, wyrażając przy tym za nią wdzięczność. Kantatę wykonała orkiestra utworzona specjalnie na festiwal.

Koncert inauguracyjny odbył się w świdnickim Kościele Pokoju, którego wnętrza podobnie jak w latach ubiegłych będą sceną większości wydarzeń festiwalowych. Ta należąca do parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce świątynia powstała w XVII w. na mocy zawartych w 1648 r. porozumień traktatu wersalskiego, który zakończył wojnę trzydziestoletnią. W Polsce zachował się jeszcze jeden taki kościół, w Jaworze na Dolnym Śląsku. W 2001 r. świątynie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się również koncert "Światłocień. Śladami Caravaggia". Tu XVII-wieczne utwory muzyki włoskiej, m.in. takich kompozytorów jak: Claudio Monteverdi, Giovanni Battista czy Ignatio Donati, wykona międzynarodowy zespół Les Sacqueboutiers de Toulouse, który specjalizuje się w grze na historycznych instrumentach dętych blaszanych.

Dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Witold Tomkiewicz w rozmowie z PAP wymieniając atrakcje tegorocznej edycji wskazał na "Nabożeństwo kantatowe", które odbędzie się ostatniego dnia festiwalu. "Na tym koncercie orkiestra festiwalowa wystąpi pod przewodnictwem jednego z pionierów wykonawstwa muzyki dawnej Andrew Parotta" - mówił dyrektor. Wyjątkowe będą jego zdaniem również koncert muzyki barokowej, w których obecne będą partie wykonywane na instrumentach dętych. "Oczywiście polecam również operę Haendela, którą zobaczymy ostatniego dnia" - mówił Tomkiewicz.

W tym roku do Świdnicy przyjadą m.in. artyści z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Argentyny czy Japonii. Organizatorzy liczą, że koncertów wysłucha ponad trzy tysiące melomanów. Oprócz utworów Bacha, które przeważają na festiwalu, w repertuarze tegorocznej edycji znalazły się dzieła Jerzego Fryderyka Haendela, Claudio Monteverdiego czy Antonio Vivaldiego.

Pierwszy Festiwal Bachowski w Świdnicy odbył się w 2000 r., a pretekstem do jego zorganizowania była 250. rocznica śmierci kompozytora. J.S. Bach był związany ze Świdnicą poprzez postać swojego ucznia Christopha Gottloba Weckera (1700-1774). To dzięki m.in. listom polecającym do kompozytora Wecker został w 1729 r. organistą Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Muzyka J.S. Bacha była wykonywana w Kościele Pokoju regularnie przez cały XIX wiek. Organizatorem festiwalu jest Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy.(PAP)

pdo/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)