Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Rozpoczyna się Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju

0
Podziel się:

Kilkanaście koncertów m.in. zwycięzców prestiżowych konkursów pianistycznych
z ostatnich miesięcy, artystów z Polski i zagranicy, znalazło się w programie rozpoczynającego się
w piątek w Dusznikach Zdroju (Dolnośląskie) 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

Kilkanaście koncertów m.in. zwycięzców prestiżowych konkursów pianistycznych z ostatnich miesięcy, artystów z Polski i zagranicy, znalazło się w programie rozpoczynającego się w piątek w Dusznikach Zdroju (Dolnośląskie) 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

Festiwal rozpocznie się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina, który znajduje się w parku zdrojowym w Dusznikach Zdroju. Podczas recitalu inaugurującego imprezę melomani wysłuchają dzieł Chopina, Johannesa Brahmsa oraz Ludwiga van Beethovena w wykonaniu łotewskiej pianistki Diny Yoffe.

Dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Paleczny podkreślił, że tegoroczna edycja festiwalu zbiega się z 100. rocznicą urodzin prof. Jana Ekiera - pianisty, kompozytora, pedagoga i autora Narodowego Wydania Dzieł Fryderyka Chopina. Dlatego też podczas festiwalu odbędzie się wykład oraz recital poświęcony prof. Ekierowi.

Paleczny zwrócił również uwagę na wyjątkowy element tegorocznego programu. "Ostatnie cztery wieczory spędzimy, słuchając gry zwycięzców czterech największych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, jakie odbyły się w ciągu kilku ostatnich miesięcy" - podkreślił.

W sobotę melomani wysłuchają recitalu szwajcarskiego pianisty Francesca Piemontesiego. Artysta wykona m.in. utwory Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Franciszka Liszta. W kolejnych dniach odbędą się recitale włoskiego pianisty Federica Colliego - laureata konkursu pianistycznego w Leeds w 2012 r., Rosjanina Borisa Giltburga - laureata konkursu w Brukseli w 2013 r., ukraińskiego artysty Vadima Kholodenko - laureata Konkursu im. Van Cliburna w Fort Worth w USA w 2013 r. Wystąpi także Rosjanin Ilya Rashkovskiy - laureat nagrody Hamamatsu w 2012 r.

Wydarzeniom muzycznym towarzyszyć będą również kursy mistrzowskie prowadzone przez artystów występujących na festiwalu oraz wykłady.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny, podczas którego wykonywane są dzieła Chopina oraz innych wybitnych twórców muzyki fortepianowej.

  1. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski zakończy się 10 sierpnia.(PAP)

pdo/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)