Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Samorządy chcą zlikwidować ok. 80 placówek oświatowych

0
Podziel się

Ponad 30 proc. z ok. 80 uchwał intencyjnych ws. likwidacji szkół, złożonych
przez samorządy do Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, dotyczy placówek oświatowych, w których w
ostatnich latach nie było naboru.

bDgxuvGZ

Ponad 30 proc. z ok. 80 uchwał intencyjnych ws. likwidacji szkół, złożonych przez samorządy do Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, dotyczy placówek oświatowych, w których w ostatnich latach nie było naboru.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Janina Jakubowska, samorządy z regionu złożyły do kuratorium około 180 uchwał intencyjnych ws. likwidacji, przekształceń i łączenie przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z tego samej likwidacji dotyczy ok. 80 takich uchwał.

"Co najmniej jedna trzecia z proponowanych likwidacji dotyczy szkół, które de facto nie istnieją. Placówki te nie mają uczniów" - powiedziała Jakubowska. Przykładem może być szkoła policealna w Piechowicach, której mury ostatni absolwenci opuścili w 2008 r. Podobna sytuacja jest w uzupełniającym technikum dla dorosłych oraz w liceum profilowanym w tej miejscowości, gdzie nie ma naboru.

W innych przypadkach likwidację lub łączenie szkół samorządy tłumaczą przede wszystkim małą liczbą uczniów. "Wiąże to się też z kwestiami ekonomicznymi" - mówiła Jakubowska. Tak jest np. w gminie Zagrodno, gdzie planowane jest "obniżenie stopnia organizacyjnego czterech szkół podstawowych". Oznacza to, że dzieci z ostatnich trzech klas tych szkół będą dojeżdżać do placówki w Zagrodnie. Jak powiedział PAP wójt gminy Zagrodno, Mieczysław Słonina, takie rozwiązanie podyktowane jest niżem demograficznym i oszczędnościami. "Nie likwidujemy tych szkół, jeżeli zmieni się sytuacja demograficzna to wrócimy do starej organizacji" - tłumaczył wójt.

bDgxuvHb

Kuratorium ma 14 dni na wystawienie opinii do złożonych przez samorządy uchwał intencyjnych. Likwidowane i przekształcane placówki odwiedzają wizytatorzy kuratorium, którzy porównują uzasadnienia podnoszone w uchwałach samorządów ze stanem faktycznym. "Chodzi m.in. o dostępność do pomocy dydaktycznych w szkołach, czy jest tam baza sportowa, świetlica. Wizytatorzy sprawdzą również, jaka jest faktyczna liczebność uczniów w klasach, również w kontekście szkół, w których po połączeniu i likwidacji będą uczyć się dzieci" - powiedziała Jakubowska. Rzeczniczka zastrzegła, że opinia kuratorium nie jest wiążąca dla samorządów.

Likwidację placówek oświatowych zapowiadają m.in. gmina Nowa Ruda oraz powiaty ząbkowicki i zgorzelecki.

W Wałbrzychu zostaną zlikwidowane trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum oraz połączone jedno gimnazjum z podstawówką. Plany likwidacji tych szkół spotkały się z oporem mieszkańców i placówek oświatowych. Podobnie jak w większości przypadków, także i tu likwidacja szkół podyktowana jest niżem demograficznym. W ciągu pięciu lat liczba uczniów w Wałbrzychu spadła o 1,5 tys. Miasto szacuje, że w pierwszym roku likwidacja tych szkół przyniesie od miliona do dwóch milionów złotych oszczędności.

We Wrocławiu zostanie zlikwidowany m.in. Zespół Szkół Specjalnych nr 27, w którym mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. Połączone zostaną również dwa specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.

bDgxuvHh

Według danych Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w zeszłym roku zostało zlikwidowanych w regionie 55 szkół.(PAP)

pdo/ hes/

bDgxuvHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)