Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: W Sokołowsku festiwal poświęcony twórczości Kieślowskiego

0
Podziel się:

Filmy autorstwa Krzysztofa Kieślowskiego oraz obrazy nawiązujące do
twórczości tego reżysera zostaną pokazane podczas 3. edycji festiwalu filmowego "Hommage a
Kieślowski", który rozpoczął się w piątek w Sokołowsku koło Wałbrzycha (Dolnośląskie).

bEsfJuSZ

Filmy autorstwa Krzysztofa Kieślowskiego oraz obrazy nawiązujące do twórczości tego reżysera zostaną pokazane podczas 3. edycji festiwalu filmowego "Hommage a Kieślowski", który rozpoczął się w piątek w Sokołowsku koło Wałbrzycha (Dolnośląskie).

Festiwal organizowany jest w malowniczo położonej miejscowości w Górach Suchych w okolicach Wałbrzycha. W Sokołowsku w 1855 r. powstało pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików, podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii.

Krzysztof Kieślowski spędził w tym miasteczku kilka lat swojego dzieciństwa. Tam też twórca "Dekalogu" nakręcił swój pierwszy film dokumentalny - "Prześwietlenie". W 2011 r. w Sokołowsku powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, które założyła Fundacja In Situ - organizator festiwalu - oraz rodzina Kieślowskich.

bEsfJuTb

Jak podali organizatorzy imprezy w tym roku widzowie obejrzą 40 filmów. Projekcje będą odbywać się w kinie "Zdrowie" oraz na czterech ekranach rozstawionych w plenerze, w tym również w oddalonym od Sokołowska o kilka kilometrów czeskim miasteczku Mezimesti.

Oprócz filmów Kieślowskiego będzie można zobaczyć obrazy reżyserów, którzy inspirowali się jego twórczością bądź do niej nawiązywali. W programie znalazły m.in. filmy Agnieszki Holland, Bartka Konopki, Davida OndrĄcka, Mariusza Grzegorzka, Jacka Bławuta, Pawła Borowskiego, Grega Zglińskiego, Pawła Łozińskiego czy Marcina Latałło.

Hasłem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu jest "miłość, wolność, samotność", zaś filmem, na temat którego odbędą się dyskusje z udziałem artystów i krytyków filmowych będzie "Biały", druga cześć trylogii Kieślowskiego "Trzy kolory". Do Sokołowska mają przyjechać twórcy tego obrazu - francuski producent Marin Karmitz oraz aktorzy Marzena Trybała i Cezary Pazura.

W programie imprezy oprócz projekcji filmowych znalazły się również warsztaty krytyki filmowej. Widzowie obejrzą również monodram Krystyny Jandy "Ucho, gardło, nóż".

bEsfJuTh

Festiwal zakończy się w niedzielę.(PAP)

pdo/ abe/

bEsfJuTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)