Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: W Wałbrzychu powstanie pierwszy miejski Dom Seniora

0
Podziel się

W Wałbrzychu powstaje pierwszy Dom Pomocy Społecznej, tzw. Dom Seniora.
Inwestycja będzie kosztowała miasto ponad 3 mln zł. Znajdzie tam pracę kilkadziesiąt osób.

bEraNWSt

W Wałbrzychu powstaje pierwszy Dom Pomocy Społecznej, tzw. Dom Seniora. Inwestycja będzie kosztowała miasto ponad 3 mln zł. Znajdzie tam pracę kilkadziesiąt osób.

Dom Seniora powstanie na Osiedlu Górniczym w budynku po Szkole Podstawowej nr 31. Obecnie prowadzone są już ostatnie prace adaptacyjne. Pierwszych pensjonariuszy nowy obiekt będzie mógł przyjąć na początku 2014 r.

Jak poinformowała rzeczniczka wałbrzyskiego magistratu Anna Żabska, liczba mieszkańców Wałbrzycha w domach opieki społecznej stale rośnie. Koszt pobytu 180 wałbrzyszan w tego typu placówkach wyniósł w 2011 r. ok. 4 mln zł. Większość z nich przebywa w ośrodkach poza miastem. Co roku ok. 50-70 wałbrzyszan stara się o przyjęcie do ośrodka opieki.

bEraNWSv

"Zapotrzebowanie na tego typu opiekę jest ogromne. Stąd decyzja o budowie Domu Seniora w Wałbrzychu" - powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

W Domu Seniora na Osiedlu Górniczym docelowo opiekę otrzyma 50 pensjonariuszy. W nowej placówce znajdzie zatrudnienie kilkadziesiąt osób.

Jak twierdzi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu Grażyna Urbańska, przy każdym pokoju jest toaleta z łazienką, a pomieszczenia są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. "Dodatkowo w Domu Seniora jest jadalnia, gabinet medycznej pomocy doraźnej, pomieszczenie do terapii i rehabilitacji, pokój gościnny i pomieszczenia techniczne. Z myślą o osobach niepełnosprawnych będzie również funkcjonowała winda" - dodała Urbańska.

Posiłki dla mieszkańców ośrodka dostarczane będą w formie cateringu. Była szkolna sala gimnastyczna zostanie przeznaczona na sale terapeutyczne oraz magazyn. Zagospodarowany będzie również teren wokół obiektu, gdzie powstaną parkingi i tereny zielone.

bEraNWSB

"To pierwszy krok w rozwiązywaniu problemów osób starszych, które wymagają troski. Chcemy stworzyć im najwyższy standard pobytu i opieki. To nie będzie jedyna taka placówka w naszym mieście. Kolejny Dom Seniora powstanie również w dzielnicy Biały Kamień" - powiedział Szełemej. (PAP)

kwa/ bno/

bEraNWSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)