Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: W Wałbrzychu przerobią muły węglowe na paliwo

0
Podziel się

Paliwo i materiały budowlane z mułów węglowych będą produkowane w
Wałbrzychu. Po kilku latach przygotowań ruszył zakład firmy Eko Carbo Julia, inwestycja kosztowała
ponad 12 mln zł. Docelowo pracę znajdzie tam 30 osób.

bErjYqad

Paliwo i materiały budowlane z mułów węglowych będą produkowane w Wałbrzychu. Po kilku latach przygotowań ruszył zakład firmy Eko Carbo Julia, inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł. Docelowo pracę znajdzie tam 30 osób.

Jak powiedział PAP pełnomocnik zarządu spółki Eko Carbo Julia Sławomir Zięba, zakład będzie produkował innowacyjne paliwo przeznaczone do spalania w dużych jednostkach energetycznych, głównie w ciepłowniach i elektrociepłowniach. "Obecnie kończymy rozruch technologiczny, natomiast pełną parą ruszymy na przełomie października i listopada. Zależy nam na tym, aby rozpocząć produkcję jeszcze przed okresem grzewczym" - dodał Zięba.

Paliwo i materiały budowlane będą wytwarzane z ponad 4,4 mln ton mułów zalegających w osadnikach na terenie Wałbrzycha. Firma Eko Carbo Julia będzie eksploatowała zbiorniki poflotacyjne i materiał skalny złożony na istniejących od lat trzydziestych XX wieku hałdach przy dawnej kopalni Thorez, w pobliżu centrum miasta. Inwestorzy przewidują, że potrwa to około 10 lat.

bErjYqaf

Według Zięby inwestycja nie będzie miała negatywnych skutków dla środowiska naturalnego. "Nasza działalność z pewnością będzie bezpieczna dla mieszkańców miasta oraz dla środowiska. Natomiast po jej zakończeniu planujemy zająć się rekultywacją terenów, z których teraz wydobywamy muły węglowe. W przyszłości tereny te mogłyby służyć mieszkańcom Wałbrzycha, jako miejsce rekreacji" - twierdzi Zięba.

Budowa zakładu kosztowała ponad 12 mln zł, z czego blisko 5 mln to dofinansowanie z unijnego programu "Innowacyjna Gospodarka". W 2010 r. projekt budowy zakładu został wyróżniony przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Obecnie firma zatrudnia siedmiu pracowników, jednak planuje zwiększyć zatrudnienie do 30 osób. (PAP)

kwa/ mki/ jbr/

bErjYqaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)