Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: We Wrocławiu o historii polsko-niemieckiej

0
Podziel się:

Dziejom Polski i Niemiec, ich ponad tysiącletniemu sąsiedztwu, przenikaniu
się kultur, wymianie ludzi, idei i dóbr, poświęcona będzie dwudniowa konferencja, która 1 kwietnia
rozpocznie się na Uniwersytecie Wrocławskim.

Dziejom Polski i Niemiec, ich ponad tysiącletniemu sąsiedztwu, przenikaniu się kultur, wymianie ludzi, idei i dóbr, poświęcona będzie dwudniowa konferencja, która 1 kwietnia rozpocznie się na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jak poinformowała PAP w czwartek Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego wrocławskiej uczelni, spotkanie pozwoli m.in. na zaprezentowanie przygotowywanej przez polskich i niemieckich uczonych pięciotomowej publikacji, która ma być syntezą dziejów polsko-niemieckiego sąsiedztwa w Europie.

"Opracowanie ukaże się do końca 2014 r., a konferencja będzie też okazją do dyskusji nad propozycjami autorów pracy i refleksji nad wcześniejszymi przedsięwzięciami tego typu" - dodała Porada-Labuda.

Kierownik Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Krzysztof Ruchniewicz zaznaczył, że relacje polsko-niemieckie nie ograniczają się jedynie do wydarzeń tragicznych, zwłaszcza z pierwszej połowy XX w.

"Przez całe stulecia Polacy i Niemcy sąsiadowali pokojowo, obie kultury przenikały się, a granica zachodnia Polski należała do najbardziej trwałych. Historię obu krajów można i należy przedstawiać we wzajemnym powiązaniu, jako dzieje relacji politycznych i gospodarczych oraz jako wymianę ludzi, dóbr i idei" - podkreślił Ruchniewicz.

Konferencja rozpocznie się w piątek i potrwa do soboty. Szczegółowy program można znaleźć na stronie http://www.wbz.uni.wroc.pl.

Organizatorami spotkania są Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Deutsches Polen-Institut z Darmstadtu.(PAP)

mic/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)