Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Wrocławska Akademia Medyczna chce być uniwersytetem

0
Podziel się:

Wrocławska Akademia Medyczna chce zmienić nazwę na Uniwersytet Medyczny.
Uchwałę w tej sprawie podjął już Senat uczelni; teraz przygotowywana jest dokumentacja, która trafi
do Ministerstwa Zdrowia.

Wrocławska Akademia Medyczna chce zmienić nazwę na Uniwersytet Medyczny. Uchwałę w tej sprawie podjął już Senat uczelni; teraz przygotowywana jest dokumentacja, która trafi do Ministerstwa Zdrowia.

Według rzecznika wrocławskiej Akademii Medycznej Arkadiusza Foerstera, zmiana nazwy podniesie prestiż szkoły i ułatwi jej kontakty z instytucjami naukowymi i uczelniami w innym państwach europejskich. "Dziś jesteśmy jedyną uczelnią medyczną w Polsce, która nie zmieniła nazwy na Uniwersytet Medyczny. W kontaktach z instytucjami naukowymi w Europie zdarza się, że musimy tłumaczyć, jaki status ma +Akademia+, ponieważ tam funkcjonują właśnie Uniwersytety Medyczne" - tłumaczył rzecznik.

Starania o zmianę nazwy są możliwe dzięki otrzymaniu przez Wydział Nauk o Zdrowiu uprawnień do nadawania stopnia doktora. "Wydział stał się tym samym szóstym kierunkiem, na którym uczelnia może nadawać taki stopień" - mówił rzecznik.

30 września uprawnienia do nadawania habilitacji i prowadzenia procedur profesorskich zawieszono Wydziałowi Lekarskiemu wrocławskiej AM. Miało to związek z przeciągającym się postępowaniem w sprawie rzekomego plagiatu, jakiego miał dopuścić się ówczesny rektor prof. Ryszard Andrzejak. O plagiat oskarżyła go "Solidarność'80", według której, profesor przepisał ok. 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz. Andrzejak pod koniec października został zawieszony przez minister zdrowia. P.o. rektora uczelni został prof. Marek Ziętek, dotychczasowy prorektor ds. nauki.

Wrocławska Akademia Medyczna powstała 1 stycznia 1950 r. z przekształcenia wydziału lekarskiego tamtejszego Uniwersytetu i Politechniki oraz oddziału farmacji i stomatologii. Już w pierwszych dziesięcioleciach działalności mogła pochwalić się znacznymi osiągnięciami. W 1958 r. prof. Wiktor Bross wykonał tam pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu, a w marcu 1966 r. pierwszą operację przeszczepienia nerki od żywego dawcy.

Na uczelni pracuje dziś niemal 2 tys. osób, z czego ponad tysiąc to pracownicy akademiccy. Największą inwestycją wrocławskiej Akademii Medycznej jest budowa Centrum Klinicznego. Tworzy je dziewięć dużych obiektów, w których działają lub w niedługim czasie rozpoczną działalność przychodnie i kliniki wchodzące w skład Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego. Zakończenie budowy planowane jest na marzec 2011 r. (PAP)

pdo/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)