Notowania

górnicy
20.03.2013 07:29

Dolnośląskie: Wszyscy zasypani górnicy już na powierzchni

19 górników, którzy przez ponad 7 godzin byli zasypani w należących do KGHM Zakładach Górniczych Rudna Główna w Polkowicach, zostało dziś rano wydobytych na powierzchnię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artem Merzlenko - Fotolia.com)

19 górników, którzy przez ponad 7 godzin byli zasypani w należących do KGHM Zakładach Górniczych Rudna Główna w Polkowicach, zostało dziś rano wydobytych na powierzchnię. Nic im nie dolega, tylko jednemu trzeba założyć szwy - powiedział rzecznik KGHM.

Wszyscy górnicy zostali już wydobyci na powierzchnię i przebadani przez lekarzy - poinformował PAP rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski. _ - Osiemnastu z nich nic się nie stało, mogą pójść do szatni, wziąć prysznic i wracać do domów. Jeden z mężczyzn ma trzycentymetrowe rozcięcie na głowie, które wymaga założenia kilku szwów _ - dodał.

Akcja ratownicza została już zakończona, teraz miejsce zawaliska zostanie zabezpieczone i zbadane przez specjalną komisję. _ - Obecnie trudno powiedzieć, kiedy w miejscu zawału wznowione zostanie wydobycie. W podobnych przypadkach może to potrwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy _ - mówił rzecznik.

Do trwającego ok. 10 sekund wstrząsu o sile blisko 5 stopni w skali Richtera doszło we wtorek późnym wieczorem. W momencie wstrząsu w zagrożonym rejonie pracowało 42 górników i natychmiast po jego zakończeniu przeprowadzona została ewakuacja znajdujących się pod ziemią pracowników.

Czterech górników zostało rannych. Trzech z nich opuściło zagrożony obszar o własnych siłach, jeden został wyniesiony na noszach. _ - Wszyscy zostali przewiezieni do szpitala, ale trzech lżej rannych wypisano już do domu. Ostatni z mężczyzn pozostanie w szpitalu prawdopodobnie przez najbliższe 2-3 dni _ - mówił Wyborski.

W wyniku wstrząsu odcięta została grupa dziewiętnastu osób, która pracowała na głębokości ok. 1000 m, a pozostałym dziewiętnastu górnikom udało się opuścić zagrożony teren bez żadnych obrażeń.

Pierwotnie poinformowano 17 zaginionych górnikach, jednak w trakcie akcji poszukiwawczej ta liczba wzrosła do 19. Z zasypanymi nie było żadnego kontaktu, ponieważ w wyniku wstrząsu zerwane zostały wszystkie linie radiowe i światłowodowe. _ - Pracownicy którzy opuścili rejon zawaliska podali nam jednak możliwe miejsca, gdzie mogą przebywać zasypani _ - dodał rzecznik.

W akcji poszukiwawczej, która trwała ok. ośmiu godzin, brało udział ok. 25 ratowników, którzy odgruzowywali teren przy użyciu trzech specjalistycznych maszyn.

Zakłady Górnicze _ Rudna _ w budowie utworzono 16 września 1969 r. Eksploatację złoża rozpoczęto od jego południowej części, gdzie prace górnicze prowadzone były na głębokości 850-900 m. Obecnie wydobywa się rudę na głębokości ponad 1150 m, a w najbliższych latach planuje się zejście poniżej 1200 m.

W zakładach funkcjonuje obecnie 11 szybów - 3 wydobywcze, 4 wentylacyjne i 4 zjazdowo-materiałowe. Dobowe wydobycie wynosi ok. 39,3 tys. t rudy, a roczne sięga 12,3 mln t.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragedia w Kopalni "Rudna". Ewakuacja Silny wstrząs trwał kilka sekund. Obecnie trwa ewakuacja kopalni.
Zakład doszczętnie zniszczony przez wybuch Wybuch był bardzo silny i słyszalny w całym mieście.
Ochroniarze strzelają do górników. Są ranni Co najmniej 5 górników kopalni platyny Siphumelele na północnym wschodzie RPA zostało w poniedziałek postrzelonych przez funkcjonariuszy ochrony,.
Tagi: górnicy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz