Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dom lalki" na otwarcie sezonu artystycznego w Teatrze Nowym w Poznaniu

0
Podziel się:

"Dom lalki" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego otworzy w piątek sezon
artystyczny w Teatrze Nowym w Poznaniu. Jak zapowiedział dyrektor placówki, Piotr Kruszczyński,
widzowie teatru zobaczą w tym sezonie dziesięć premier.

"Dom lalki" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego otworzy w piątek sezon artystyczny w Teatrze Nowym w Poznaniu. Jak zapowiedział dyrektor placówki, Piotr Kruszczyński, widzowie teatru zobaczą w tym sezonie dziesięć premier.

Spektakl będzie swobodną interpretacją dramatu Henryka Ibsena, został napisany na motywach "Domu lalki" przez Szymona Adamczaka, Michała Siegoczyńskiego i Kubę Mokrosińskiego.

"Michał Siegoczyński to reżyser, który ma swój specyficzny język. Język komunikatywny, dowcipny, odbierany bardzo spontanicznie przez widzów. Ogląda rzeczywistość w sposób głęboko ironiczny. Mam nadzieję, że taki będzie też +Dom Lalki+" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Kruszczyński.

Reżyser spektaklu wyjawił, że w ibsenowskim dramacie zainteresowała go historia osoby uciśnionej, która odnosi pozorny sukces. "Chciałem zobaczyć, jak dzisiaj można opowiedzieć historię z dramatu Ibsena. +Dom lalki+ jest u mnie programem podobnym do +Big Brothera+, w którym ktoś wpuszcza do swojego domu kamery. Tak robiły gwiazdy rocka, w Polsce - Michał Wiśniewski" - tłumaczył Siegoczyński.

Jak wyjaśnił Kruszczyński, premiery zaplanowane na najbliższe cztery miesiące mają wprowadzić widzów w klimat przyszłorocznego jubileuszu. "Rok 2013 będzie rokiem szczególnym dla Teatru Nowego, wiąże się z dwiema ważnymi rocznicami. We wrześniu 1923 roku odbyła się w teatrze pierwsza premiera. Obchodzimy też jubileusz czterdziestolecia objęcia dyrekcji przez Izabellę Cywińską" - powiedział.

Na 6 października teatr zaplanował premierę spektaklu "Firma" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. W tegorocznych planach Nowego są też m.in. premiery spektakli "Dyskretny urok burżuazji" w reżyserii Marcina Libera, "Imperium" w reżyserii Cezarego Studniaka i monodramu "Agłaja" w reżyserii Leny Frankiewicz.

"W roku jubileuszowym chcemy przypomnieć widzom najważniejsze wydarzenia z okresu dyrekcji Izabelli Cywińskiej - w nowych interpretacjach, z nowymi reżyserami" - mówił Kruszczyński. Jak podkreślił, jego zamierzeniem jest prezentacja w nowym sezonie dziesięciu premier.

13 października, specjalnym pokazem "Przyjęcia dla głupca" Francisa Vebera w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, uhonorowany będzie wieloletni aktor Teatru Nowego, Mirosław Kropielnicki, świętujący 25-lecie pracy artystycznej. (PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)