Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dom Wszystkich Polska apeluje o zakładanie w przedszkolach rad rodzicielskich

0
Podziel się:

#
Dochodzi stanowisko resortu edukacji.
#

bEsllUHp

# Dochodzi stanowisko resortu edukacji. #

17.09. Warszawa (PAP) - Przedstawiciele stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska zaapelowali o zakładanie w przedszkolach rad rodzicielskich, które - jak twierdzą - mogą zawierać umowy na realizowanie zajęć dodatkowych. Według nich nowela ustawy przedszkolnej wyrównuje poziom edukacji do najniższego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty (tzw. ustawy przedszkolnej) od 1 września opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin - wynosi nie więcej niż złotówkę. Pięć godzin bezpłatnej opieki to czas przeznaczony właśnie na realizację podstawy programowej.

bEsllUHr

W ostatnich dniach w mediach pojawiały się informacje, że samorządy nie będą w ramach dodatkowych godzin opieki nad dziećmi organizować dodatkowych płatnych zajęć, takich jak np.: nauka angielskiego, rytmika, karate, warsztaty ceramiczne czy teatralne. Wywołało to sprzeciw wielu rodziców.

Reprezentantka stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Magdalena Kasznia powiedziała na wtorkowej konferencji w Sejmie, że od nowelizacji ustawy w 2007 roku w przedszkolach funkcjonują rady rodziców o charakterze opiniodawczym, ale rodzice - jak zaznaczyła - "nie do końca wiedzą", że jest to ciało, z którym firma zewnętrzna może zawrzeć umowę o prowadzeniu zajęć dodatkowych w przedszkolu.

"Różne są interpretacje, m.in. naczelnicy wydziałów skarbowych jasno stwierdzają, że rada rodziców może być stroną podczas zawierania takich umów. Natomiast nie ma takiego przekazu ze strony ministerialnej" - powiedziała Kasznia.

Szef stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz dodał z kolei, że w poszczególnych miastach i dzielnicach pozycja rad rodzicielskich jest różna, jednak część z nich zawierała umowy na prowadzenie zajęć.

bEsllUHx

"Niestety, ze strony pani minister (edukacji narodowej Krystyna) Szumilas był miecz. Stwierdziła, że nie ma prawa zawierać takich umów. Apelujemy do pana premiera Tuska i minister Szumialas (...), aby zastanowili się nad tym" - powiedział poseł.

Kasznia oceniła też, że nowela tzw. ustawy przedszkolnej powoduje równanie w dół, a w jej wyniku - wedle szacunkowych obliczeń - ok. 18 tys. osób straciło pracę, w tym nauczyciele rytmiki i angielskiego.

"Ładne szczytne hasło +przedszkole za złotówkę+ obróciło się w swoje przeciwieństwo. Chodzi o to, by podnosić poziom edukacji w przedszkolu i wyrównać do najwyższego, a nie do najniższego, a dzisiaj tak się niestety dzieje" - powiedział Kalisz.

Jak poinformowano PAP we wtorek w biurze prasowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, wszystkie formy organizacji tzw. zajęć dodatkowych, które nie są uwzględnione w podstawie programowej (np. języki obce), muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców. Natomiast organizowanie zajęć przez rodziców możliwe jest jedynie poza godzinami pracy przedszkola.

bEsllUHy

W przesłanej PAP informacji potwierdzono też wcześniejsze słowa Szumilas: "Zgodnie z kodeksem cywilnym zdolność do podpisywania umów mają osoby fizyczne lub prawne. Rada rodziców nie posiada osobowości prawnej, dlatego nie może podpisywać umów cywilno-prawnych".

Na początku września premier Donald Tusk stwierdził, że przedszkolaki mają zapewnione wszystkie niezbędne zajęcia. Z kolei minister edukacji mówiła, że ustawa nie zabrania prowadzenia zajęć dodatkowych.

"Ustawa daje samorządom dodatkowe środki na rozwój edukacji przedszkolnej" - przekonywała, podkreślając, że ważne jest, aby te zajęcia przedszkolne, które są zajęciami rozwijającymi umiejętności dzieci, przygotowującymi je do edukacji szkolnej, ale również rozwijającymi talenty i zdolności, "były prowadzone na najwyższym poziomie", by "odpowiadały na potrzeby dzieci".

Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza to jedna z organizacji, które - obok m.in. Ruchu Palikota i Stronnictwa Demokratycznego - są zaangażowane w inicjatywę Europa Plus. Inicjatywa została stworzona m.in. z myślą o wystawieniu wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. (PAP)

bEsllUHz

(planujemy kontynuację tematu)

gł/ mok/ bk/ mrt/ jbr/

bEsllUHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)