Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dostawy gazu do Polski z Ukrainy możliwe od innych firm niż Naftogaz

0
Podziel się:

W najbliższym czasie strona ukraińska przedstawi informacje o możliwości
dostaw gazu do Polski w rejonie Hrubieszowa z udziałem innych dostawców niż Naftogaz Ukrainy -
poinformowała w piątek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

W najbliższym czasie strona ukraińska przedstawi informacje o możliwości dostaw gazu do Polski w rejonie Hrubieszowa z udziałem innych dostawców niż Naftogaz Ukrainy - poinformowała w piątek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Strzelec-Łobodzińska powiedziała w piątek na GPW podczas sesji zamykającej Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarzy i Forum Regionów, że w czasie rozmów ze stroną ukraińską omawiane były problemy dostaw gazu do Polski w rejonie Hrubieszowa. "Aktualnie dostawy te nie są realizowane, mimo obowiązujących umów. Ustalono, że w najbliższym czasie strona ukraińska przedstawi informację o możliwości realizacji dostaw gazu przez innych niż Naftogaz Ukrainy dostawców z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa" - powiedziała.

Od 1 stycznia ukraiński NAK wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Polski przez Hrubieszów. PGNiG poinformował wtedy, że mimo wstrzymania dostaw gazu z kierunku ukraińskiego wszyscy odbiorcy w Hrubieszowie mają zapewnione dostawy surowca pochodzące z zapasów, a także z krajowego systemu przesyłowego poprzez gazociąg Lubaczów-Krasnystaw.

Polska spółka podała też, że przerwanie dostaw przez NAK Naftogaz Ukrainy argumentowane jest zmianą przepisów wewnętrznych na Ukrainie, zgodnie z którymi cały gaz ziemny z własnego wydobycia powinien iść wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy. Według strony ukraińskiej uniemożliwia to realizację dostaw gazu ziemnego do Polski.

Jednak PGNiG nie zgadza się z argumentami strony ukraińskiej i będzie domagać się realizacji umowy, która obowiązuje do końca 2020 r.

Zgodnie z umową między PGNiG a NAK z 26 października 2004 r., która obowiązuje do 31 grudnia 2020 r., PGNiG złożyło zamówienie na dostawy gazu ziemnego na rok 2011 r. w wysokości ok. 168 mln metrów sześciennych. Dotychczas odbiór gazu ziemnego przez Hrubieszów wynosił ok. 9 mln m sześciennych rocznie.

We wrześniu, gdy Ukraina poprzednio przerwała dostawy gazu, Hrubieszów zaopatrywany był z zapasów. W październiku w Czołkach pod Zamościem uroczyście otwarto nową nitkę gazociągu, która pozwoliła na połączenie systemów gazociągowych polskiego i ukraińskiego. Dzięki temu tereny przygraniczne mogą być zaopatrywane w gaz z obu krajów.

Wiceminister gospodarki w piątek na Giełdzie Papierów Wartościowych uczestniczyła w sesji zamykającej Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarzy i Forum Regionów. W spotkaniu uczestniczyli prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. (PAP)

luo/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)