Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dotychczas Kartę Polaka otrzymało prawie 40 tys. osób

0
Podziel się

Dotychczas Kartę Polaka otrzymało prawie 40 tys. osób, zamieszkałych za
naszą wschodnią granicą. Najwięcej wniosków wpływa do konsulatów we Lwowie, Grodnie, Brześciu,
Łucku, Mińsku, Wilnie i Kijowie.

bEiRFybp

Dotychczas Kartę Polaka otrzymało prawie 40 tys. osób, zamieszkałych za naszą wschodnią granicą. Najwięcej wniosków wpływa do konsulatów we Lwowie, Grodnie, Brześciu, Łucku, Mińsku, Wilnie i Kijowie.

Takie dane podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w informacji przygotowanej na środowe posiedzenie sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Do maja, gdy resort podał poprzednią informację na ten temat, Kartę Polaka wydano blisko 32 tys. osób.

Karta Polaka funkcjonuje w 15 krajach, powstałych po rozpadzie ZSRR. Dotychczas zgłoszono 54 840 wniosków o jej wydanie. Dokument otrzymało 39 433 osób, a jedynie 194 wnioski odrzucono.

bEiRFybr

Najwięcej wniosków, prawie 87 proc., niezmiennie wpływa do konsulatów na Ukrainie i Białorusi. Ponad jedna trzecia wniosków (37 proc.) przypada na konsulat we Lwowie, a ponad połowa na inne placówki na Ukrainie - w Łucku, Kijowie i Winnicy. Do konsulatu w Wilnie wpływa 5,5 proc. wniosków.

Według MSZ mniejsze niż planowano zainteresowanie Kartą Polaka jest w Rosji, krajach Azji Środkowej i na Kaukazie Południowym. Zdaniem resortu jest to spowodowane brakiem znajomości języka polskiego (ubiegając się o Kartę, trzeba ją wykazać) oraz wielkimi odległościami do konsulatów, szczególnie w Rosji.

Jak odnotowuje MSZ w swojej informacji, obecnie jedynie na Białorusi Karta Polaka budzi kontrowersje. "Na Białorusi odnotowywane są przypadki zastraszania osób posiadających Kartę Polaka (np. groźba zwolnienia z pracy)
. Wiele osób obawia się aplikować o Kartę Polaka z obawy przed możliwymi represjami" - podaje ministerstwo. MSZ dodaje, że polscy konsulowie na Białorusi nie mogą m.in. jeździć do skupisk Polonii, by tam informować o Karcie i przyjmować wnioski o jej wydanie. Białoruś nie zgadza się też na zwiększenie zatrudnienia w polskich konsulatach.

MSZ podaje też, że Karta Polaka nie jest już "zasadnicznym problemem politycznym" w stosunkach z Litwą oraz "nie wywołuje emocji politycznych" w relacjach z Łotwą i Estonią.

bEiRFybx

Karta Polaka przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia w krajach za wschodnią granicą, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Karta umożliwia m.in. refundację wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, a także podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać znajomość języka polskiego i polskich zwyczajów. Muszą też wykazać polskie korzenie bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o swej działalności na rzecz polskości.

Rafał Lesiecki (PAP)

ral/ itm/

bEiRFybS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)