Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz: chcemy debaty nt. budżetu UE na lata 2014-2020 jesienią

0
Podziel się:

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział we wtorek, że
Polska chce jesienią - wspólnie z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim - zorganizować
debatę z udziałem parlamentów narodowych na temat wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział we wtorek, że Polska chce jesienią - wspólnie z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim - zorganizować debatę z udziałem parlamentów narodowych na temat wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

Dowgielewicz odpowiadał we wtorek na pytania posłów, które padły w trakcie sejmowej debaty na temat priorytetów polskiej prezydencji. Odnosząc się do kwestii wieloletniego budżetu, Dowgielewicz podkreślił, że prawdopodobnie w środę lub w czwartek Komisja Europejska przedstawi swoją propozycję w tej sprawie.

Minister zaznaczył, że Polska "jednoznacznie prezentuje negatywne stanowisko, jeśli chodzi o niektóre potencjalne propozycje, chociażby tak zwany podatek węglowy".

PE na początku czerwca opowiedział się w przyjętej rezolucji za tym, by wydatki UE w latach 2014-20 wzrosły przynajmniej o 5 proc., czyli ok. 60 mld euro oraz za tym, by budżet był zasilany nowymi źródłami dochodu, np. podatkiem od transakcji finansowych, wpływami z handlu prawami do emisji CO2, a nie tylko składkami państw.

Dowgielewicz zaznaczył, że w dziedzinie wieloletnich ram finansowych do polskiej prezydencji będą należały następujące zadania: przeprowadzenie analizy technicznej i politycznej propozycji KE przez wszystkie kraje członkowskie; umożliwienie otwartej dyskusji na wszystkie tematy, bez tematów tabu i przygotowanie raportu na koniec polskiej prezydencji, który będzie podsumowywał stan dyskusji.

Dowgielewicz przypomniał, że premier Donald Tusk zaproponował, by - wspólnie z KE i PE - "zorganizować na jesieni debatę z udziałem parlamentów narodowych, która dotyczyłaby różnych aspektów wieloletnich ram finansowych"

Minister odniósł się też do wypowiedzi niektórych posłów PiS z debaty, którzy żałowali, że wśród priorytetów polskiej prezydencji brak polityki prorodzinnej.

"Wszystkich, którzy promują politykę rodzinną jako priorytet przestrzegam. Często te same osoby całkiem niedawno przestrzegały nas, że polityka rodzinna powinna pozostać w kompetencji państw członkowskich" - powiedział Dowgielewicz.

Nawiązując do podnoszonych w debacie kwestii związanych z energetyką, w tym z gazem łupkowym, minister zapowiedział, że w dniach 13-15 lipca w Bełchatowie odbędzie się spotkanie dyrektorów generalnych do spraw energii państw członkowskich UE. Jak wyjaśnił, spotkanie to będzie dotyczyło "różnych technologicznych wyzwań związanych z przyszłością polityki energetycznej".

Dowgielewicz poinformował też, że Polska chciałaby, aby w trakcie jej prezydencji Rada Ministrów Spraw Zagranicznych zaakceptowała pomysł szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego zakładający powstanie Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. Miałaby to być - jak mówił - instytucja poza strukturami unijnymi. "Ten fundusz miałby przede wszystkim wspierać elity demokratyczne w krajach sąsiedztwa, także na Bałkanach, w przyszłości także być może w innych regionach świata" - powiedział minister.(PAP)

hgt/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)