Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz i Ohlsson o Partnerstwie Wschodnim i gospodarce UE

0
Podziel się:

O Partnerstwie Wschodnim, strategii dla regionu Morza Bałtyckiego i
polityce gospodarczej UE rozmawiali w piątek ministrowie ds. europejskich Polski i Królestwa
Szwecji Mikołaj Dowgielewicz oraz Birgitta Ohlsson.

O Partnerstwie Wschodnim, strategii dla regionu Morza Bałtyckiego i polityce gospodarczej UE rozmawiali w piątek ministrowie ds. europejskich Polski i Królestwa Szwecji Mikołaj Dowgielewicz oraz Birgitta Ohlsson.

Dowgielewicz powiedział na briefingu prasowym, że Polska i Szwecja mają ze sobą wiele wspólnego, czego dowodem jest realizacja projektu Partnerstwa Wschodniego, zainicjowanego właśnie przez oba kraje. Projekt zmierza do zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą i Białorusią.

Dowgielewicz podkreślił, że kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska, Czechy, Słowacja i Węgry będą zabiegały o podjęcie decyzji przez Unię ws. uzyskania przez Ukrainę i Mołdowę w tym roku tzw. mapy drogowej, która dotyczyłaby liberalizacji wizowej. "To jest rzecz podstawowa dla obywateli krajów Partnerstwa Wschodniego, oznaka prawdziwego zainteresowania Unii i otwarcia na te kraje" - uważa.

Mówił, że szczyt Rady Europejskiej planowany na 25-26 marca będzie poświęcony dyskusji nad unijną strategią rozwoju UE2020. "Zgodziliśmy się co do tego, że ta strategia powinna sprzyjać zwiększeniu wzrostu gospodarczego w Unii i także większej konkurencyjności wszystkich gospodarek europejskich" - zaznaczył.

W środę Komisja Europejska przedstawiła swoje propozycje dotyczące unijnej strategii rozwoju. Według KE, najważniejsze obszary strategii rozwoju gospodarczego UE2020 r. to: wiedza i innowacyjność, efektywna, przyjazna środowisku i konkurencyjna gospodarka, a także wzrost zatrudnienia oraz spójność społeczna i terytorialna.

Dowgielewicz podkreślił, że omówił ze swoim gościem także kwestię strategii dla regionu Morza Bałtyckiego. "Dla Polski jest istotne, aby ta strategia przyczyniała się do lepszej wymiany wiedzy, technologii, ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także by wzmacniała rynek wewnętrzny i zwiększała spójność w obszarze Morza Bałtyckiego" - mówił.

Z kolei Ohlsson mówiła, że chciałaby, aby Polska i Szwecja aktywnie współpracowały w zakresie projektu dotyczącego krajów Morza Bałtyckiego i te działania przyczyniły się m.in. do lepszego rozwoju tych krajów.

Strategia dla regionu Morza Bałtyckiego obejmuje 80 sztandarowych projektów. Obejmują one projekty mające na celu poprawę środowiska (np. dzięki oczyszczaniu ścieków), promowanie innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach, polepszenie połączeń komunikacyjnych, stworzenie systemów reagowania w razie wypadku.

Szwedzka minister podkreśliła, że obecnie w Europie trwa burzliwa dyskusja na temat europejskiej strategii gospodarczej EU2020. W jej ocenie, ważne jest, by kłaść nacisk na zwiększeniu roli kobiet na rynku pracy i dać im łatwiejszy dostęp do tego rynku.(PAP)

joko/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)