Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz o przygotowaniach do polskiej prezydencji w UE

0
Podziel się:

Sekretarz stanu w MSZ Mikołaj Dowgielewicz zapewnił w piątek w Sejmie, że
przygotowania Polski do objęcia prezydencji w UE toczą się zgodnie z planem. Podkreślił, że rząd
bardzo liczy na aktywność Sejmu i Senatu w parlamentarnym wymiarze prezydencji.

bEELPyAB

Sekretarz stanu w MSZ Mikołaj Dowgielewicz zapewnił w piątek w Sejmie, że przygotowania Polski do objęcia prezydencji w UE toczą się zgodnie z planem. Podkreślił, że rząd bardzo liczy na aktywność Sejmu i Senatu w parlamentarnym wymiarze prezydencji.

Dowgielewicz zabrał głos w Sejmie w ramach informacji bieżącej dotyczącej przygotowań do polskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2011 roku.

Podkreślił, że prezydencja Polski przypadnie na bardzo szczególny okres - m.in. ze względu na kryzys wspólnej waluty europejskiej. W ramach naszej prezydencji będą ponadto prowadzone negocjacje dotyczące wieloletniego budżetu UE - dodał minister, zaznaczając, że Polska występuje w tej sprawie z "całą stanowczością". Dowgielewicz poinformował też, że w agendzie prac różnych formacji Rady UE znajdzie się w sumie ponad siedemset spraw.

bEELPyAD

Minister poinformował, że zaawansowane są m.in. przygotowania logistyczne do prezydencji, a w najbliższych tygodniach będą finalizowane przetargi dotyczące organizacji spotkań - będzie ich w Polsce ponad sto. W Brukseli i Luksemburgu ma zostać zorganizowane 1250 spotkań formalnych, ponadto w Polsce i za granicą zorganizowanych zostanie ponad 2 tysiące różnego rodzaju wydarzeń - promocyjnych, kulturalnych, czy biznesowych.

"Kalendarz prezydencji jest już w pełni wypełniony" - powiedział minister.

Dowgielewicz podał też, że na ukończeniu jest szkolenie dla ponad tysiąca urzędników. Zaawansowane są też przygotowania do obsługi informatycznej prezydencji - 26 października podpisano umowy realizacyjne na wykonanie portalu prezydencji, a także systemu akredytacji.

Zaawansowane są przygotowania do prezydencji, jeśli chodzi o tłumaczenia i rezerwacje hotelowe. "MSZ dokonał prerezerwacji ponad 12 tysięcy miejsc hotelowych, w związku z tym nie ma żadnego problemu, jeśli chodzi o to, czy delegaci, którzy przyjadą do Polski znajdą miejsca w hotelu" - zapewnił.

bEELPyAJ

W ramach prezydencji w pięciu miastach - Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Warszawie - znajdować się będą tzw. centralne obiekty konferencyjne, przewidziane na spotkania na szczeblu ministerialnym - podał Dowgielewicz. Pojedyncze spotkania będą się odbywały w województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. "Staraliśmy się pokazać bogactwo polskich regionów" - argumentował minister.

Mówiąc o priorytetach polskiej prezydencji Dowgielewicz podkreślił, że dla rządu kluczowe znaczenie będzie miało sprawne prowadzenie negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych. Polska prezydencja ma też pracować nad zewnętrznymi aspektami polityki energetycznej, a także nad kwestiami związanymi z polityką bezpieczeństwa i polityką obronną. Zapewnił, że ze strony rządu jest pełna gotowość do dyskusji z parlamentem na temat priorytetów prezydencji.

Dowgielewicz podkreślał też wielkie znaczenie dla polskiego rządu stosunków z Europą Wschodnią jako priorytetu prezydencji. Zadeklarował, że Polska chce wzmocnienia Partnerstwa Wschodniego. "To jeden z najważniejszych priorytetów polskiej prezydencji" - podkreślił. Polska zorganizuje w ramach prezydencji około dziesięciu spotkań z udziałem ministrów krajów Partnerstwa Wschodniego.

Dowgielewicz zapewnił też, że Polska - w przygotowaniach do prezydencji - bardzo mocno stawia na kulturę. "Promocja Polski za granicą musi się odbywać w dużej mierze dzięki pokazaniu bogactwa cywilizacyjnego Polski" - podkreślił. Jak dodał, Rok Miłosza w 2011 roku będzie jednym z tematów przewodnich promocji Polski za granicą.

bEELPyAK

Wyraził też nadzieję, że b. prezydent Lech Wałęsa wesprze polską prezydencję.(PAP)

laz/ mrr/ la/ jra/

bEELPyBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)