Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz: polska administracja dobrze przygotowana do prezydencji czeka

0
Podziel się:

Polska administracja na trzy miesiące przed objęciem przewodnictwa w Radzie
UE jest dobrze przygotowana do czekającego ją zadania - zapewniał w środę na konferencji "Pro100
do prezydencji. Forum" minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Polska administracja na trzy miesiące przed objęciem przewodnictwa w Radzie UE jest dobrze przygotowana do czekającego ją zadania - zapewniał w środę na konferencji "Pro100 do prezydencji. Forum" minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Podczas konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim minister przedstawił studentom, uczniom, przedstawicielom organizacji pozarządowych bilans przygotować do polskiej prezydencji. Odpowiadał też na pytania studentów i kadry naukowej z pięciu miast Polski, z którymi połączono się na pomocą telemostu.

Dowgielewicz podkreślił, że przygotowania do odpowiedzialnego zadania, jakim jest przewodniczenie Radzie UE, trwają już ponad dwa lata. "Mogę powiedzieć dzisiaj z pełną odpowiedzialnością, że Polska i polska administracja jest dobrze przygotowana. Zostały nam jeszcze ostatnie szlify, które musimy wykonać, jeśli chodzi o przygotowania organizacyjne, ale nie ma żadnych wątpliwości, że wszystko będzie zrealizowane na czas" - mówił minister.

Według niego nie powinniśmy mówić o prezydencji w kontekście większej ilości miejsc pracy dla polskich urzędników. Jego zdaniem należy wykorzystać nasze przewodnictwo jako pretekst do promocji Polski w świecie.

Nawiązując do priorytetów naszej prezydencji, Dowgielewicz powiedział, że Polska skupi się na trzech głównych zagadnieniach. Pierwszym będą działania na rzecz strategii postkryzysowej w UE. W tym kontekście, według ministra, ważne będzie podjęcie dyskusji na temat tego, jak tworzyć nowe miejsca pracy, zwiększać szanse na szybki wzrost gospodarczy, tworzyć ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dowgielewicz zaznaczył, że Polska będzie chciała się skupić m.in. na kwestii związanej z równym dostępem do usług elektronicznych dla każdego konsumenta europejskiego. "To ma się wiązać z rozwojem sieci szerokopasmowego internetu" - dodał.

Drugi priorytet prezydencji to "otwarta Europa". Minister podkreślił, że Polska jako kraj graniczny Unii Europejskiej jest zainteresowana jej otwarciem na inne państwa. Wyraził nadzieję, że podczas polskiej prezydencji zostanie podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją oraz prawdopodobnie Serbia otrzyma status kandydata do członkostwa.

Ważnym punktem polskiego przewodnictwa będzie także rozwój polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. Jak mówił, być może uda się podpisać układ stowarzyszeniowy z Ukrainą. Zaznaczył, że Polsce zależy również na tym, aby szczyt PW, który planowany jest na koniec września w Warszawie, był sygnałem, że Unia wyciąga rękę do krajów uczestniczących w projekcie.

Trzecim priorytetem ma być bezpieczna Europa. Według ministra Unia musi posiadać mechanizmy działania cywilnego i wojskowego w sytuacjach kryzysowych. "Chcemy, by (...) Unia porozmawiała poważnie, jak ma wyglądać Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony" - powiedział minister.

Drugim aspektem tego priorytetu jest bezpieczeństwo energetyczne. "W ostatnich latach zbudowaliśmy podwaliny wspólnej polityki energetycznej w UE. Mamy już pakiet rynkowy, w czerwcu będzie gotowy pakiet mówiący o wspólnych inwestycjach europejskich, ale brakuje jeszcze ustalenia, jakie mają być nasze stosunki z kluczowymi dostawcami (energetycznymi)" - podkreślił Dowgielewicz.

Polska - jak mówił - będzie chciała, aby podczas prezydencji zostało ustalone to, jak mają wyglądać relacje z zewnętrznymi partnerami energetycznymi. "Bardzo ważne jest, aby te stosunki opierały się na zdrowych zasadach rynkowych, aby były zgodne z tym, co jest zapisane w prawie europejskim" - zaznaczył minister.

Podkreślił, że istnieje także potrzeba zastanowienia się, w jaki sposób reformować i modernizować politykę rolną UE, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. (PAP)

joko/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)