Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dowgielewicz: Polska ma dobrą strategię ws. stanowisk w dyplomacji UE

0
Podziel się

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz zapewnił w poniedziałek, że
Polska ma dobrą strategię w sprawie stanowisk dla Polaków w ścisłym kierownictwie tworzonej służby
dyplomatycznej UE. Minister z "ostrożnym optymizmem" oczekuje ogłoszenia nominacji.

bEhqSVxN

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz zapewnił w poniedziałek, że Polska ma dobrą strategię w sprawie stanowisk dla Polaków w ścisłym kierownictwie tworzonej służby dyplomatycznej UE. Minister z "ostrożnym optymizmem" oczekuje ogłoszenia nominacji.

W piątek źródła bliskie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziały PAP, że Polska ma dwóch kandydatów do kierownictwa tworzonej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ). Jeden z nich to minister Dowgielewicz, a drugi to szef gabinetu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, Maciej Popowski.

Czy Polska dobrze robi, że ma dwóch kandydatów? - pytali w poniedziałek Dowgielewicza dziennikarze po zakończonym posiedzeniu ministrów ds. europejskich w Brukseli. "Polska ma dobrą strategię, nic nowego nie mogę dodać" - odparł Dowgielewicz. Odrzucił obawy, że "tam, gdzie dwóch się bije, trzeci może skorzystać".

bEhqSVxP

"Nie ma mowy o scenariuszach bitewnych. Tu nie dyskutujemy tylko o jednym stanowisku, ale o zakresie stanowisk, jakie w centrali ESDZ mogą przypaść nowym krajom. Nie ma co się skupiać, że to walka dwóch Polaków" - powiedział. Pytany, czy on sam wciąż jest kandydatem, powiedział: "Mogę powtórzyć to, co było wcześniej mówione, że jest taki scenariusz możliwy, ale równie dobrze są inne scenariusze możliwe i w związku z tym proszę cierpliwie poczekać na wynik. Myślę, że możemy być ostrożnymi optymistami".

Źródła PAP twierdziły, że zarówno Dowgielewicz, jak i Popowski cieszą się przychylnością Ashton. Niemożliwe jest jednak, by obaj znaleźli się w ścisłym kierownictwie ESDZ, które stanowić będzie sekretarz generalny i jego dwóch zastępców. Dlatego jeden z Polaków dostanie najpewniej propozycję objęcia stanowiska zastępcy sekretarza generalnego ESDZ, a drugi jednego z dyrektorów generalnych. Wciąż nie jest przesądzone, który - Popowski czy Dowgielewicz.

"Teraz mamy już zgłoszenia kandydatów i wysoka przedstawiciel ds. polityki zagranicznej rozpocznie ich przesłuchania" - informowały wspomniane źródła, dodając, że nominacje zostaną ogłoszone najwcześniej w październiku.

Od dawna wskazywanym faworytem na sekretarza generalnego ESDZ jest francuski ambasador w USA Pierre Vimont, natomiast Niemka Helga Schmid, wysoka urzędniczka w sekretariacie generalnym Rady UE, ma być - obok Polaka - jednym z jego dwóch zastępców.

bEhqSVxV

Nowością jest pomysł Ashton, by dołączyć do ścisłego kierownictwa czwartą osobę, tzw. wykonawczego szefa operacyjnego. Ma nim być Irlandczyk David O'Sullivan, obecnie dyrektor generalny w Dyrekcji ds. Handlu Komisji Europejskiej. To odpowiedź na naciski Parlamentu Europejskiego, by w kierownictwie ESDZ był przedstawiciel KE, tak by służba nie była zdominowana tylko przez kraje członkowskie i zachowała tzw. wspólnotowy charakter.

Najpewniej we wtorek Ashton ogłosi nazwiska osób, które wygrały ogłoszony w marcu konkurs na szefów 30 delegacji UE. Polacy są na tzw. krótkich listach kandydatów do placówki w Bejrucie i Seulu.

ESDZ ma osiągnąć zdolność operacyjną 1 grudnia, w pierwszą rocznicę wejścia w życie ustanawiającego ją Traktatu z Lizbony. Ta nowa quasi-instytucja z ponad 130 ambasadami na świecie ma zapewnić UE spójny i silny głos na arenie międzynarodowej.

Jedna trzecia pracowników ESDZ ma pochodzić z krajów UE (dyplomaci narodowi), a reszta ma być przeniesiona z unijnych instytucji, głównie z Dyrekcji ds. Stosunków Zewnętrznych KE. Obecnie w tej Dyrekcji na ok. 600 pracowników pracuje zaledwie około 30 Polaków. Ashton planuje, że w służbie - w brukselskiej siedzibie, jak i w delegacjach na świecie - na stanowiskach administracyjnych do 2013 roku znajdzie pracę 1150 pracowników. W tym roku chce zatrudnić 100 dyplomatów.

bEhqSVxW

Inga Czerny(PAP)

icz/ kot/ kar/ mag/

bEhqSVyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)