Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz: protokół brytyjski to część Traktatu Lizbońskiego

0
Podziel się:

Protokół brytyjski, który ogranicza
stosowanie Karty Praw Podstawowych, jest częścią Traktatu
Lizbońskiego, dlatego wycofanie się z niego wymaga renegocjacji
traktatu i zgody innych państw UE - podkreśla szef UKIE Mikołaj
Dowgielewicz.

Protokół brytyjski, który ogranicza stosowanie Karty Praw Podstawowych, jest częścią Traktatu Lizbońskiego, dlatego wycofanie się z niego wymaga renegocjacji traktatu i zgody innych państw UE - podkreśla szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.

Z tego względu - zdaniem szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej - spór o kształt ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu z Lizbony (w którym m.in. PiS przekonuje do zmiany tej ustawy w celu "zabezpieczenia" zapisów traktatu) jest "awanturą o nic".

"Polska nie może podjąć decyzji o wyjściu z protokołu brytyjskiego, wymagałoby to zgody wszystkich państw członkowskich Unii, czyli mówimy wtedy o nowej konferencji międzyrządowej i negocjacjach nad nowym traktatem" - powiedział Dowgielewicz w poniedziałek w TVN24.

"Gdyby to była deklaracja jednostronna, to byłoby łatwo się z tego wycofać, natomiast w sprawie protokołu brytyjskiego sprawa jest jasna: to jest część traktatu. Taka sama jak zapis o Joaninie" - dodał.

Według Dowgielewicza, w obecnej sytuacji i po trudnościach jakie były najpierw z eurokonstytucją (która ostatecznie upadła), a teraz są w Polsce z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego "Europa będzie miała dość negocjacji nad nowymi traktatami na jakieś dobre 10-12 lat".

Jego zdaniem, nowy traktat reguluje wszystkie najważniejsze kwestie dla UE: politykę energetyczną, wspólną politykę zagraniczną np. wobec Rosji i innych potęg światowych, daje większe kompetencje parlamentom narodowym w procesie legislacyjnym. "Nie widzę teraz potrzeby negocjowania nowego traktatu" - powiedział szef UKIE.

We wtorek Sejm wróci do debaty nad rządowym projektem ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. PiS domaga się zapisania w ustawie ratyfikacyjnej konieczności uzyskania konsensusu prezydenta, rządu i parlamentu w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów traktatu w sprawie kompromisu z Joaniny (dotyczącego sposobu podejmowania decyzji w UE), protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych i deklaracji niezależności polskiego ustawodawstwa m.in. w sprawie kwestii moralności publicznej.(PAP)

wal/ ura/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)