Notowania

partnerstwo wschodnie
24.09.2010 19:37

Dowgielewicz rozmawiał w Waszyngtonie m.in. o Partnerstwie Wschodnim

Gospodarka, bezpieczeństwo energetyczne oraz Partnerstwo Wschodnie były tematem zakończonej w piątek wizyty wiceministra spraw zagranicznych Mikołaja Dowgielewicza w Waszyngtonie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gospodarka, bezpieczeństwo energetyczne oraz Partnerstwo Wschodnie były tematem zakończonej w piątek wizyty wiceministra spraw zagranicznych Mikołaja Dowgielewicza w Waszyngtonie.

Wiceszef MSZ spotkał się w stolicy USA z członkami Kongresu i przedstawicielami administracji USA.

"Rozmawialiśmy o sprawach istotnych dla USA i Europy, jak powrót do wzrostu ekonomicznego po recesji, bezpieczeństwo energetyczne i wspólna obrona" - powiedział PAP Dowgielewicz, który w MSZ jest sekretarzem stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej. Jak dodał, jego rozmowy w Waszyngtonie wiązały się z zaplanowanym na przyszły tydzień w Brukseli spotkaniem tzw. Grupy Przyjaciół Partnerstwa Wschodniego. W jej skład wchodzą kraje nienależące do Unii, jak USA, Kanada, Turcja, Japonia, Australia i Norwegia.

Trzydniowa wizyta Dowgielewicza była częścią dyplomatycznej ofensywy Polski na rzecz promocji Partnerstwa Wschodniego w USA oraz polskiej prezydencji Unii Europejskiej w przyszłym roku. Łączyła się również z przygotowaniami do listopadowego szczytu UE w Lizbonie, na który przybędzie także prezydent USA Barack Obama.

W czwartek wiceszef polskiego MSZ wziął udział w dyskusji panelowej zorganizowanej wspólnie przez waszyngtońskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Zainaugurowane w 2009 roku Partnerstwo Wschodnie ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma krajami Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ awl/ mc/ gma/

Tagi: partnerstwo wschodnie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz