Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz: UE w marcu zajmie się "czarną listą" osób z Białorusi

0
Podziel się:

W marcu ministrowie spraw zagranicznych UE na formalnym spotkaniu mają
dyskutować nad dalszymi sankcjami obejmującymi przedstawicieli reżimu białoruskiego - powiedział
PAP w sobotę minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

W marcu ministrowie spraw zagranicznych UE na formalnym spotkaniu mają dyskutować nad dalszymi sankcjami obejmującymi przedstawicieli reżimu białoruskiego - powiedział PAP w sobotę minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

"W marcu jeszcze na formalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych będą dyskutowane dalsze sankcje. Moje wrażenie jest takie, że decyzja zostanie podjęta o rozszerzeniu tej listy osób" - powiedział Dowgielewicz po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, jakie odbyło się w Kopenhadze.

"UE podtrzymuje znaczenie sankcji wobec Białorusi. Jeśli na Białorusi zajdą zmiany, to wszyscy zgadzamy się co do tego, że UE powinna mieć gotową propozycję pozytywnej agendy, wsparcia przemian na Białorusi" - powiedział.

Dowgielewicz poinformował, że podczas dwudniowego kopenhaskiego spotkania (piątek-sobota) rozmawiano o polityce zagranicznej w dobie kryzysu gospodarczego, a także o prawach człowieka i demokracji. Dowgielewicz, sekretarz stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej, przewodniczył polskiej delegacji.

W ubiegłym tygodniu ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego, odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje wobec opozycji. Sankcje objęły 19 sędziów i dwóch milicjantów. Tym samym unijna "czarna lista" liczy już 231 przedstawicieli białoruskiego reżimu i może się wydłużyć, bo na marzec UE zapowiedziała debatę o sankcjach wobec biznesmenów finansujących reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki i czerpiących z tego zyski.

Białoruś nie miała być tematem ubiegłotygodniowego dwudniowego szczytu UE, ale zdecydowano, że temat ten pojawi się, gdy Mińsk wezwał ambasadorów Polski i UE w Mińsku do wyjazdu na konsultacje do Warszawy i Brukseli. W odpowiedzi kraje UE zdecydowały, że na znak solidarności wycofają na konsultacje ambasadorów z Białorusi.

Zgodnie ze styczniową decyzją UE sankcjami unijnymi można obejmować nie tylko osoby bezpośrednio związane z łamaniem praw człowieka i represjami wobec opozycji po wyborach prezydenckich w 2010 roku, ale także osoby odpowiedzialne za wspieranie reżimu Łukaszenki czy czerpanie z tego korzyści finansowych. W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych nie udało się objąć sankcjami białoruskiego oligarchy i prezesa klubu piłki nożnej Dynamo Mińsk Jurego Czyża (decyzję zablokowała Słowenia), ale zdecydowano, że już w marcu UE powróci do tematu sankcji wobec biznesmenów. (PAP)

aop/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)