Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dowódca Floty Czarnomorskiej: chcemy pozostać na Ukrainie po 2042 roku

0
Podziel się:

Dowódca stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wiceadmirał
Aleksandr Fiedotenkow, oświadczył, że ma nadzieję, iż formacja ta nie opuści swych baz na Krymie po
2042 roku, kiedy wygasną ukraińsko-rosyjskie umowy w sprawie jej pobytu.

Dowódca stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wiceadmirał Aleksandr Fiedotenkow, oświadczył, że ma nadzieję, iż formacja ta nie opuści swych baz na Krymie po 2042 roku, kiedy wygasną ukraińsko-rosyjskie umowy w sprawie jej pobytu.

W szeroko cytowanej w piątek przez media na Ukrainie wypowiedzi dla rosyjskiej prasy Fiedotenkow powiedział, że Rosjanie nie mają zamiaru wycofywać swych wojsk z głównej bazy floty w Sewastopolu.

"Sewastopol to miasto rosyjskich marynarzy i przed 2042 rokiem nie mamy zamiaru stąd odchodzić. Powiem więcej: wszyscy mamy nadzieję, że ta data nie jest ostateczna" - oznajmił wiceadmirał.

Mówiąc o współpracy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z ukraińską flotą wojenną Fiedotenkow podkreślił, że obie strony uczestniczą we wspólnych manewrach, oraz razem obchodzą święta wojskowe.

"Marynarze Floty Czarnomorskiej i Sił Morskich Ukrainy razem świętują Dzień Zwycięstwa w Sewastopolu. Takich pięknych, pełnych emocji parad (...) nie ma gdzie indziej" - powiedział Fiedotenkow.

Spory wokół finansowych warunków dalszego korzystania przez Flotę Czarnomorską z jej głównej bazy w Sewastopolu na Krymie trwale zakłócają stosunki Rosji z Ukrainą. Poprzednie władze ukraińskie, z prozachodnim prezydentem Wiktorem Juszczenką na czele, nalegały, by stacjonująca na Krymie rosyjska Flota Czarnomorska opuściła ich kraj w roku 2017, jak było zapisane we wcześniejszych umowach w tej sprawie.

W kwietniu 2010 roku, po dojściu do władzy obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza, Kijów zgodził się na przedłużenie umowy o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie o kolejne 25 lat. Oznacza to, że flota miałaby wycofać się z Ukrainy w 2042 roku. W zamian za to Rosjanie obiecali Ukrainie 30-procentową obniżkę cen gazu.

Obecnie Kijów twierdzi, że mimo zgody na wydłużenie okresu pobytu Floty Czarnomorskiej na Krymie Moskwa nie przestrzega ustaleń w sprawie obniżki stawek za gaz. Ukraina bezskutecznie stara się doprowadzić do zmiany obowiązujących kontraktów na dostawy błękitnego paliwa z Rosji, a przede wszystkim do zmniejszenia jego ceny.

Rosyjska Flota Czarnomorska odegrała istotną rolę w wojnie z Gruzją w 2008 roku, kiedy to Rosja czynnie przeciwstawiła się dążeniom gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego do odzyskania kontroli nad zbuntowanymi regionami - Osetią Południową i Abchazją.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)