Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dr Wojciech Błogowski zwycięzcą Research Excellence Awards

0
Podziel się:

Dr Wojciech Błogowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zwyciężył w
piątej edycji konkursu Elsevier-Perspektywy Research Excellence Awards. Nagrodzono też wybitnych
uczonych: prof. Grzegorza Wrochnę i prof. Romana Dąbrowskiego.

Dr Wojciech Błogowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zwyciężył w piątej edycji konkursu Elsevier-Perspektywy Research Excellence Awards. Nagrodzono też wybitnych uczonych: prof. Grzegorza Wrochnę i prof. Romana Dąbrowskiego.

Laureat, pod opieką prof. Barbary Dołęgowskiej, bada mechanizmy biochemiczne odpowiedzialne za procesy uszkodzenia oraz regeneracji różnych tkanek i narządów w organizmie człowieka, zwłaszcza nerek.

"Chcemy się dowiedzieć dlaczego nerka u człowieka się nie regeneruje i czy istnieje +okno+, przez które lekarze mogą wejść z lekami, czy substancjami generowanymi w laboratoriach by móc tę tendencję zmienić" - powiedział dziennikarzom.

"Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna biorąc pod uwagę, jak wielu ludzi obecnie cierpi z powodu niewydolności nerek i jak koszmarnie choroba obniża ich jakość życia" - dodał.

Dr Błogowski publikuje swoje prace w prestiżowych czasopismach polskich i międzynarodowych, wygłasza prezentacje w Polsce i na świecie. Jeszcze w trakcie zdobywania dyplomu wyróżnienia przyznała mu Polska Akademia Nauk i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2007 roku uzyskał tytuł najlepszego polskiego studenta medycyny "Primus Expert Lekarz" w ogólnopolskim konkursie na najlepszego studenta RP "Primus Inter Pares".

W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się również: mgr inż. Karina Kwapiszewska z Politechniki Warszawskiej oraz dr Szymon Godlewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wybrano ich spośród 100 kandydatur wyróżniających się młodych naukowców do 30. roku życia zgłoszonych przez uczelnie i instytuty badawcze. Finalistów wybrało jury, w którym znaleźli się: prof. Bogusław Smólski, prof. Tomasz Borecki, prof. Robert Hołyst i prof. Tadeusz Tołłoczko.

Po raz pierwszy organizatorzy konkursu postanowili nagrodzić wybitnych polskich naukowców o międzynarodowej renomie.

Prof. Roman Dąbrowski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie otrzymał nagrodę SciVal Best Impact Award przeznaczoną dla badaczy z największą liczbą publikacji naukowych. Kierownik Zakładu Chemii na Wydziale Nowych Technologii jest najbardziej rozpoznawanym na świecie autorytetem w dziedzinie syntezy i charakteryzacji ciekłych kryształów. Przez wiele lat z jego patentów i prac korzystały laboratoria na całym świecie.

Nagrodę SciVal Best Connectivity Award - dla uczonego, który wykazał się efektywną współpracą z innymi naukowcami na poziomie międzynarodowym - przyznano dyrektorowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Grzegorzowi Wrochnie. Uczony ma ogromny wkład we współpracę polskich grup badawczych z setkami ośrodków na świecie skupionych na badaniach cząstek elementarnych w CERN.

"Eksperymenty takie jak w CERN planuje się i przygotowuje przez nawet 20 lat, przez zespoły liczące dziś aż 2-3 tys. naukowców. Niewiele więc tu miejsca na przypadek. Moje ulubione miejsce pracy to przedsięwzięcia, które mają małe prawdopodobieństwo sukcesu, ale dużą wagę. Uczestnicząc w projektowaniu eksperymentu CMS w CERN skupiłem się na tym, żeby aparatura nie +przegapiła+ jakichś egzotycznych zjawisk, nawet takich, o jakich fizykom teoretykom się nie śniło" - powiedział prof. Wrochna.

Od pięciu czterech lat konkurs Elsevier-Perspektywy Research Excellence Awards organizuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" i wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. - wydawca dostępnej przez internet bazy danych, zawierającej streszczenia artykułów i bibliografię z kilkunastu tysięcy czasopism naukowych poświęconych różnym dziedzinom nauki. (PAP)

ekr/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)