Notowania

powódź
22.08.2010 08:22

Dramat w Azji: 140 tys. ewakuowanych przez powodzie

To bilans kataklizmu w Chinach i Korei Północnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

To bilans kataklizmu w prowincji Liaoning w północno wschodnich Chinach i Korei Północnej.

Szczególnie niszczycielska i groźna jest rzeka Yalu Jiang stanowiąca granicę między Chinami i Koreą Północną. Po stronie północnokoreańskiej nosi ona nazwę Amnok-kang.

Z chińskiego miasta Dandong ewakuowano 94 tys. osób - podały państwowe media. Jak informuje agencja Xinhua, w rejonie miasta sparaliżowany został transport, nie ma też prądu. Zanotowano kilka przypadków zgonów spowodowanych przez żywioł.

Po drugiej stronie rzeki, w Korei Północnej, ewakuowano ponad 5 tys. osób z miasta Sinuiju i pobliskich wsi, które - jak poinformowała agencja KCNA - zostały całkowicie zalane. Na pomoc mieszkańcom wysłano żołnierzy. Jak informuje agencja Associated Press, przez Sinuiju przechodzi znaczna część wymiany handlowej Korei Północnej z zagranicą.

W obu krajach powodzie, oceniane na najgorsze od kilkudziesięciu lat, wyrządziły poważne straty materialne. Sytuację pogarsza fakt, że według prognoz meteorologicznych, opady utrzymają się jeszcze przez najbliższe kilka dni.

Według danych oficjalnych, od początku roku około 3900 osób zginęło w Chinach z powodu powodzi a dalsze 1750 straciło życie w rezultacie osunięć ziemi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t104157.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/swiat;pomaga;pol;miliarda;dolarow;dla;pakistanu,113,0,660081.html) Świat pomaga, pół miliarda dolarów dla Pakistanu To najnowsze dane opublikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t104321.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tragedia;w;chinach;pociag;wpadl;do;rzeki,26,0,657690.html) Tragedia w Chinach: Pociąg wpadł do rzeki Wagony spadły z wysokości 200 metrów. Na razie nie wiadomo, ile osób ucierpiało.
Tagi: powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz