Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Droga do Solidarności" na stronie Archiwum Państwowego

0
Podziel się:

Ponad 220 fotografii, plakatów, ulotek i dokumentów z lat 1945-89,
ukazujących wydarzenia z powojennej historii Polski zwieńczone powstaniem Solidarności i wyborami 4
czerwca1989 r., znalazło się na stronie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Ponad 220 fotografii, plakatów, ulotek i dokumentów z lat 1945-89, ukazujących wydarzenia z powojennej historii Polski zwieńczone powstaniem Solidarności i wyborami 4 czerwca1989 r., znalazło się na stronie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

"Droga do Solidarności" - dostępna na stronie http://warszawa.ap.gov.pl/droga_do_solidarnosci/solidarnosc.html - została przygotowana z okazji 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności.

"Na ekspozycji znalazły się m.in. niepublikowane dotąd szerzej zdjęcia ze Stoczni Gdańskiej i fotoreportaż ze strajków. Fotografie te są tym cenniejsze, że robienie zdjęć w tamtych warunkach było trudne i niebezpieczne. Fotografie zamieszczone na tej wystawie przybliżają wydarzenia z powojennej historii Polski, które wpływając na zbiorową świadomość Polaków, określiły kluczowe etapy procesu zwieńczonego zwycięstwem opozycji demokratycznej w wyborach czerwcowych 1989 roku" - powiedziała PAP we wtorek specjalistka ds. promocji Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Anna Belka.

Jak dodała, wystawa ukazuje działania aparatu władzy zmierzające do wyeliminowania opozycji politycznej, całkowitego przejęcia, a następnie utrzymania władzy w Polsce. Ekspozycja ma przypominać także formy protestów społecznych i proces kształtowania się opozycji demokratycznej w latach 70. - jej dojrzewanie, tworzenie programu, reakcje na działania i propagandę reżimu, narodziny Solidarności w 1980 roku, wreszcie zwycięstwo w wyborach 1989 roku.

Wystawę tworzą trzy działy. Pierwszy zatytułowany "Od czego się zaczęło?" przedstawia sytuację w Polsce od 1945 r. do wydarzeń w Ursusie w 1976 r. i narodziny opozycji demokratycznej. Przypomina on w szczególności o wyrokach śmierci wykonanych na rtm. Witoldzie Pileckim i gen. Auguście Fieldorfie, fałszywych oskarżeniach w moskiewskim procesie szesnastu przywódców Podziemnego Państwa Polskiego, aresztowaniach uczestników wystąpień robotniczych w Poznaniu w 1956 r. oraz śmiertelnych ofiarach wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 r.

Drugi, najobszerniejszy dział ekspozycji pt. "Propaganda sukcesu - czas przełomu", koncentruje się na sytuacji w późnych latach 70. i pierwszej połowie lat 80., gdy Polska przeżywała kryzys gospodarczy i polityczny. Przypomina także o roku 1980 - strajkach robotniczych i powstaniu Solidarności, mówi o stanie wojennym, zabójstwach Grzegorza Przemyka i ks. Jerzego Popiełuszki. W tym dziale na uwagę zasługują m.in. do tej pory szerzej niepublikowany reportaż fotograficzny ze strajku w Stoczni Gdańskiej oraz pierwszy po internowaniu wywiad z Jackiem Kuroniem udzielony Agence France Presse.

Trzeci dział wystawy pt. "Początek końca" przybliża wydarzenia 1989 roku - obrady Okrągłego Stołu, pierwsze wolne wybory 4 czerwca 1989 roku oraz powstanie pierwszego rządu solidarnościowego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Ekspozycja została przygotowana na podstawie materiałów archiwalnych pochodzących z zasobu Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Oddział w Łowiczu, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Zakładowego Komisji NSZZ "Solidarność". (PAP)

akn/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)