Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Druga edycja Międzynarodowego Biennale "Mediations" w Poznaniu

0
Podziel się:

II Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej "Mediations" - w założeniu
jedna z największych imprez tego typu w Europie Środkowej - odbędzie się we wrześniu w Poznaniu -
poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor imprezy Tomasz Wendland.

II Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej "Mediations" - w założeniu jedna z największych imprez tego typu w Europie Środkowej - odbędzie się we wrześniu w Poznaniu - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor imprezy Tomasz Wendland.

Ideą biennale ma być mediacja i dialog między różnymi kulturami całego świata, wynikający z doświadczeń i badań kultury, oraz perspektywy sztuki Europy Środkowej. Impreza będzie trwać od 5 września do 30 października br. W tym czasie w Centrum Kultury Zamek, Muzeum Narodowym i innych galerach Poznania będzie można zobaczyć prace 150 artystów z całego świata.

Oficjalna inauguracja Mediations Biennale 2010 będzie jednym z punktów programu towarzyszącego konferencji ASEM (Asia - Europe Meeting) - spotkania 43 ministrów kultury i delegacji z Azji i Europy, które odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-10 września 2010.

"O cechach biennale mówi nasze logo, składające się z dwóch przenikających się kolorów. Pomarańczowy to kolor pokojowej rewolucji Europy Środkowej zainicjowanej przez +Pomarańczową alternatywę+, a kolor fioletowy odnosi się do duchowości i nowych technologii"- wyjaśnił Wendland.

Na Biennale składają się cztery wystawy: dwie główne - "Beyond Mediations" i "Erased Walls" - oraz dwie towarzyszące - "SChUB transforma(c)tion" we współpracy z Łódź Biennale oraz prezentacja sztuki południowoamerykańskiej SKIN.

Wystawa "Beyond Mediations" zorganizowana zostanie przez dwóch kuratorów: Tsutomu Mizusawe z Japonii oraz Polaka Ryszarda Kluszczyńskiego

"Chcemy podczas Biennale pokazać, że sztuka współczesna - i ta w tradycyjnej formie rzeźby, malarstwa czy grafiki, i ta multimedialna, cyfrowa - mówią podobnym językiem i często poruszają te same tematy" - powiedział na konferencji prasowej Ryszard Kluszczyński.

Drugą główną wystawą Biennale będzie "Erased Walls"; złożą się na nią dzieła sztuki wybrane przez 11 kuratorów pochodzących z Europy Środkowej, którzy w ten sposób będą chcieli opisać sztukę tego regionu Europy.

"To już inna Europa, która nie jest podzielona żelazną kurtyną, lecz fragmentem totalnego systemu globalnych uwarunkowań. Chcemy przedstawić kilka punktów widzenia współczesności poprzez sztukę" - powiedział Wendland.

Wystawa "Erased Walls" jest częścią projektu, który będzie pokazywany we Freies Museum i Concentart w Berlinie oraz przy okazji Crazycurators Biennale w Bratysławie.

Wystawa z Ameryki Południowej zatytułowana jest "Skin XPXP", "Skin extreme pleasure, extreme pain". Według kuratora i artysty z Urugwaju, Enrique Badaro tytułowa skóra to "wrażliwa płaszczyzna naszego ciała, powierzchnia kontaktu pomiędzy tym, co wewnętrzne, a tym, co zewnętrzne, pomiędzy mną a społeczeństwem". Na wystawie tej prezentowane będą współczesne dzieła sztuki artystów z Urugwaju i Argentyny.

Czwartą wystawą będzie SChUB transforma(c)tion, przygotowana przez Fokus Biennale z Łodzi, a jej kuratorem będą Mariusz Sołtysik i Aurelia Mandziuk.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie "Kontekst Sztuki", a finansują ją urząd marszałkowski województwa wielkopolskiego i urząd miasta Poznania. Budżet wydarzenia oszacowano na ponad 2 mln złotych.

Biennale jest organizowane w ramach przygotowań Poznania do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Pierwsza edycja "Mediations" Biennale odbyła się w październiku 2008 roku. Na jej program złożyło się 16 ekspozycji pokazywanych w kilkunastu przestrzeniach wystawienniczych Poznania. Trzon programu stanowiły trzy wystawy, których kuratorami byli Yu Yeon Kim, Lorand Hegyi i Gu Zhenqing. W ramach Biennale 2008 swoje prace prezentowało łącznie 240 twórców z całego świata.(PAP)

kpr/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)