Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Druga odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa - w weekend

0
Podziel się:

Druga część obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w sobotę i
niedzielę w Polsce. W Warszawie zaplanowano m.in. zwiedzanie piwnic Muzeum Historycznego m.st.
Warszawy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Tajemnice codzienności".

Druga część obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w sobotę i niedzielę w Polsce. W Warszawie zaplanowano m.in. zwiedzanie piwnic Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Tajemnice codzienności".

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się co roku podczas dwóch wrześniowych weekendów. Pierwsza część tegorocznych 20. Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się w ubiegły weekend w wielu miejscowościach w Polsce.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa oficjalnie zainaugurowano 8 września w filii Muzeum w Łowiczu - skansenie w Maurzycach. Otworzyła je dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Paulina Florjanowicz; Instytut jest ogólnopolskim koordynatorem przedsięwzięcia.

Podczas inauguracji w Maurzycach można było obejrzeć występy zespołów ludowych i wziąć udział w wielu warsztatach. Do wyboru były m.in. zajęcia z kowalstwa, garncarstwa, wikliniarstwa, przędzenia wełny, tkactwa, wyrobu "ekologicznej" biżuterii i zabawek, przygotowania i prezentacji potraw regionalnych, hafciarstwa, papieroplastyki, gwary ludowej i pszczelarstwa.

W Warszawie w tę sobotę zorganizowane zostanie zwiedzanie piwnic Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Zabytkowe podziemia będzie można zwiedzać z przewodnikiem, w 20-osobowych grupach. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel. (22) 531 38 23.

Odrestaurowane późnogotyckie piwnice usytuowane pod jedenastoma kamienicami Muzeum Historycznego m.st. Warszawy to jedne z najstarszych podziemi w Polsce. Stanowią część nowej trasy turystycznej stolicy - Szlaku Kulturalnych Piwnic Starego Miasta. W przyszłości będą tam prezentowane wystawy przedstawiające m.in. historię dawnej Warszawy i zbiory archeologiczne.

Obchody organizowane są też m.in. w Zabrzu, Opolu, Kaliszu. Zaplanowano m.in. wykłady, wycieczki, spotkania z twórcami kultury, koncerty, wystawy. Szczegółowe kalendarium imprez jest dostępne na stronie http://www.edd2012.pl/imprezy/edd/kalendarz2012.

Europejskim Dniom Dziedzictwa w Polsce towarzyszy konkurs skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat. Zadaniem konkursowym jest nakręcenie filmów dotyczących tradycyjnych rzemiosł, sztuki lub zwyczajów regionalnych. Filmy można przesyłać do końca 2012 roku, a konkurs zostanie rozstrzygnięty w lutym 2013 roku.

Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, w ubiegłym roku w prawie 1400 wydarzeniach organizowanych w 307 miejscowościach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w całej Polsce wzięło udział blisko 250 tys. osób.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji Philippe Douste-Blazy zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Otwartych Dni Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.

Tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa objął honorowym patronatem minister kultury Bogdan Zdrojewski; Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym. (PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)