Notowania

wybory w czechach
25.01.2013 14:36

Druga tura wyborów prezydenckich w Czechach. Sondaże wskazują wygranego

Czeski parlament na początku 2012 roku zdecydował, że szef państwa ma być wybierany w głosowaniu bezpośrednim, w odpowiedzi na zarzuty o korupcję i złożoność procedury wyboru szefa państwa przez parlament.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W Czechach rozpoczęła się druga tura dwudniowych wyborów prezydenckich, w których Czesi wyłonią w bezpośrednim głosowaniu następcę Vaclava Klausa. Zmierzą się były socjaldemokratyczny premier Milosz Zeman oraz szef MSZ Karel Schwarzenberg.

Sondaż ośrodka ppm factum przeprowadzony na tydzień przed głosowaniem daje Zemanowi znaczną przewagę: poparcie dla niego deklaruje 54 proc. Czechów, a dla Schwarzenberga - 46 proc.

Z pierwszej tury 11 i 12 stycznia obaj rywale wyszli z wyrównanym wynikiem: 24,21 proc. dla Zemana i 23,4 proc. dla Schwarzenberga. Lokale wyborcze czynne są dziś w godzinach 14-22 i jutro od godz. 8 do 14.

Czeski parlament na początku 2012 roku zdecydował, że szef państwa ma być wybierany w głosowaniu bezpośrednim, w odpowiedzi na zarzuty o korupcję i złożoność procedury wyboru szefa państwa przez parlament.

Partia Schwarzenberga Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09) stanowi drugie co do wielkości ugrupowanie centroprawicowej koalicji. Rząd cieszy się niewielkim poparciem obywateli i krytykowany jest za serię drastycznych reform, mających podreperować budżet państwa.

Zeman przez długie lata był szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD), premierem lewicowego rządu w latach 1998-2002. Z socjaldemokratami rozstał się w 2009 roku po sporze z ówczesnym szefem ugrupowania Jirzim Paroubkiem i powołał własną partię.

Czytaj więcej o wyborach prezydenckich w Czechach w Money.pl
Wiadomo, kto dalej powalczy o Hradczany Przeszacowany okazał się typowany na jedno z czołowych miejsc, wytatuowany na całym ciele malarz i kompozytor, Vladimir Franz.
Wybory prezydenckie w Czechach. Prowadzi... Frekwencja według wstępnych szacunków była niezbyt wysoka. Czeski Urząd Statystyczny podał, że wyniosła nieco ponad 58 proc.
Czesi wybierają prezydenta. Kto za Klausa? W Czechach rozpoczął się drugi dzień głosowania w pierwszych w historii kraju bezpośrednich wyborach prezydenckich.
Tagi: wybory w czechach, czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz