Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drugi etap kampanii społecznej "Szkoła bez przemocy"

0
Podziel się:

Do końca września mogą zgłaszać się szkoły,
które chcą wziąć udział w drugim etapie kampanii społecznej
"Szkoła bez przemocy", zorganizowanej przez grupy wydawnicze Orkla
Presse Polska i Polskapresse oraz Fundację Grupy TP.

Do końca września mogą zgłaszać się szkoły, które chcą wziąć udział w drugim etapie kampanii społecznej "Szkoła bez przemocy", zorganizowanej przez grupy wydawnicze Orkla Presse Polska i Polskapresse oraz Fundację Grupy TP.

Warunkiem uczestnictwa jest deklaracja przestrzegania kodeksu "Szkoły bez przemocy".

W kodeksie zapisano m.in., że szkoła dąży do stworzenia wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz pracowników niepedagogicznych szkoły, opartej o jasny i przejrzysty system norm. Czytamy w nim także, ze wszyscy w szkole się szanują i wspólnie działają przeciw przemocy.

Zgodnie z kodeksem, szkoła prowadzi też regularną diagnozę problemu przemocy, reaguje na każdy przejaw agresji i przemocy oraz zapewnia długofalową, odpowiednią pomoc zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy.

Drugi etap kampanii zaplanowany jest na rok szkolny 2006/2007. Jak informują organizatorzy kampanii, w tym czasie zapewnią oni wsparcie szkołom w przeciwdziałaniu przemocy i agresji. Szkoły, które przystąpią do programu otrzymają materiały metodyczne oraz plakaty.

Te zaś z placówek, które realizują najlepsze i najciekawsze inicjatywy z zakresu przeciwdziałania przemocy dostaną granty z przeznaczeniem na edukację nauczycieli i uczniów, na łączną kwotę ponad 300 tys. zł.

Z opublikowanego w kwietniu sondażu, zrealizowane przez CBOS na zlecenie organizatorów kampanii, wynika że 29 proc. uczniów doświadczyło w ostatnim roku szkolnym przemocy fizycznej ze strony rówieśników; 11 proc. przymuszono do zrobienia czegoś wbrew ich woli

Z badania wynika, że też 44 proc. uczniów doświadczyło ze strony rówieśników przemocy psychicznej - obrażano ich lub zwymyślano; 31 proc. było przedmiotem plotek i obmawiania. 14 proc. uczniów przyznało, że zostało okradzionych przez rówieśników, 8 proc. zostało pobitych.

Według 57,6 proc. badanych uczniów, przyczyną konfliktów w szkole są plotki. 46,7 proc. jako przyczynę konfliktów wskazało wywyższanie się kolegów i koleżanek; 41,4 proc. chęć dominowania przez jakąś osobę lub grupę.

Badani uczniowie uważają także, że konflikty mają swoje źródło w zazdrości o wyniki w nauce, w drwinach z gorzej ubranych i gorzej uczących się, a także w faworyzowaniu przez nauczycieli wybranych uczniów.

W ramach kampanii społecznej "Szkoła bez przemocy" od kwietnia 20 dzienników regionalnych należących do tych grup wydawniczych Orkla Presse Polska i Polskapresse publikuje artykuły dotyczące zjawiska przemocy. Patronat nad kampanią objął prezydent Lech Kaczyński. (PAP)

dsr/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)