Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 20:32

Drugie warszawskie spotkanie chrześcijan i żydów

W warszawskiej Synagodze Nożyków odbyło się we wtorek drugie spotkanie w cyklu "Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie" zorganizowane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Odbyło się ono w ramach obchodów Dnia Judaizmu z Kościele katolickim.

Podziel się
Dodaj komentarz

W warszawskiej Synagodze Nożyków odbyło się we wtorek drugie spotkanie w cyklu "Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie" zorganizowane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Odbyło się ono w ramach obchodów Dnia Judaizmu z Kościele katolickim.

Jak podkreślił żydowski współprzewodniczący Rady prof. Stanisław Krajewski, spotkania te nie mają charakteru modlitewnego, ale służą wspólnej rozmowie na tematy ważne dla obu stron.

Dodał, że Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest wydarzeniem wewnątrzkościelnym, ale dla niego osobiście ważnym, właśnie dlatego, że nie jest mu obojętne, co Kościół katolicki myśli i jak naucza o żydach. Podkreślił, że w ciągu wielu stuleci to nauczanie zmieniło się na plus. "I Dzień Judaizmu jest tego obrazem" - zaznaczył.

Współprzewodniczący Rady ze strony chrześcijan Bogdan Białek podkreślił z kolei, że spotkania te służą przełamaniu dominującego w Polsce modelu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, który miał dotychczas charakter oficjalny, profesorski i który toczył się na poziomie teoretycznym. "Dialog to przede wszystkim spotkanie osób, które z zachowaniem własnej tożsamości poruszają różne problemy ich interesujące" - powiedział.

Według dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Pawła Śpiewaka spotkania te służą "zbudowaniu mostu między obu religiami"; mają służyć wzajemnemu poznaniu się. "Dzień Judaizmu jest najwspanialszym osiągnięciem Kościoła katolickiego. Bo przez bardzo wiele wieków istniały przesądy, uprzedzenia, niechęć i wrogość" - podkreślił Śpiewak.

Dodał, że zaczyna się budować poczucie, że ludzie mogą się spotykać i zobaczyć w sobie partnerów do rozmowy, zobaczyć w religii żydowskiej "starszych braci w wierze oraz że wszyscy jesteśmy z jednego pnia".

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

W Polsce przypada on corocznie w wigilię modlitw o jedność chrześcijan - 17 stycznia. W tym roku, z racji zbieżności z szabasem, przesunięto obchody o jeden dzień, na 16 stycznia.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Sandomierzu.(PAP)

skz/ akw/ bos/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz