Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duda o odrzuceniu weta prezydenta do ustawy o prokuraturze

0
Podziel się:

Prezydencki minister Andrzej Duda ocenił w piątek, że rząd zrzuca z siebie
odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. To reakcja na odrzucenie
weta prezydenta do ustawy, która rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora
generalnego.

*Prezydencki minister Andrzej Duda ocenił w piątek, że rząd zrzuca z siebie odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. To reakcja na odrzucenie weta prezydenta do ustawy, która rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. *

"W konstytucji jest napisane, że zadaniem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego (art. 146 konstytucji - PAP). Tymczasem Rada Ministrów pozbywa się całkowicie prawnej kontroli nad prokuratorem generalnym. Kto więc teraz będzie odpowiadał za bezpieczeństwo?" - pytał Duda w rozmowie z PAP.

W opinii ministra, jeśli prokurator będzie niezależny, premier "będzie zawsze mógł powiedzieć: +to nie jest moja wina, że przestępczość nie jest w dostatecznym stopniu ścigana, bo my za to nie odpowiadamy+".

Jak zaznaczył Duda, problemem nie jest kwestia rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, ale pozycja nowego prokuratora generalnego.

"Przyjęliśmy model, który nie jest powszechnie obowiązujący w większości państw europejskich, w których prokurator generalny podlega ministrowie sprawiedliwości albo jest w obrębie władzy wykonawczej" - zauważył Duda. W polskim systemie - w jego ocenie - prokurator generalny będzie "sobiepanem".

Zdaniem Dudy, mogą zdarzyć się sytuacje, w których prokurator generalny będzie wciągany w gry partyjne, przez groźbę wnioskowania o jego odwołanie.

"Mogą być próby odwoływania prokuratora generalnego, bo będzie to mógł uczynić na wniosek premiera Sejm większością 3/5 głosów. Podstawy złożenia takiego wniosku są szeroko zakreślone i nieprecyzyjne" - uważa podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Nowelizacja ustawy o prokuraturze rozdzielająca funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego ma wejść w życie 31 marca przyszłego roku.

Na mocy ustawy prokurator generalny ma być od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i nowe ciało - Krajowa Rada Prokuratorów. Kandydatem może być prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy. Pierwszego powołania prokuratora generalnego ma dokonać prezydent spośród dwóch kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa w terminie dwóch miesięcy od ich zgłoszenia po zasięgnięciu opinii Rady Prokuratorów.

Nowela zakłada, że prezydent może odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Prokuratora generalnego może również odwołać Sejm na wniosek premiera, większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby "sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu".

Nowelizacja przewiduje też likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej. (PAP)

ajg/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)