Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duda: posiedzenia KK w Warszawie, siedziba "S" zostaje w Gdańsku

0
Podziel się:

Posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", czyli organu wykonawczego
związku, będą z reguły odbywały się w Warszawie - zapowiada nowo wybrany szef Solidarności Piotr
Duda. Nie ma jednak mowy o przenoszeniu gdańskiej siedziby Komisji Krajowej - podkreślił.

Posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", czyli organu wykonawczego związku, będą z reguły odbywały się w Warszawie - zapowiada nowo wybrany szef Solidarności Piotr Duda. Nie ma jednak mowy o przenoszeniu gdańskiej siedziby Komisji Krajowej - podkreślił.

W ten sposób nowy przewodniczący "S" odniósł się do doniesień prasowych, w których mowa o planowanych przenosinach najważniejszych struktur związku do stolicy.

Duda powtórzył w piątek PAP, że posiedzenia Komisji będą zwoływane w Warszawie, bo tak będzie taniej i wygodniej dla wszystkich - tutaj są niemal wszystkie instytucje centralne, z którymi kontaktują się eksperci związku. Do stolicy łatwiej też dojechać działaczom z całego kraju.

"Będą jednak wyjątki. Zawsze wtedy, gdy sytuacja będzie tego wymagała, Komisja będzie zbierała się w poszczególnych regionach, by na miejscu rozwiązywać konkretne problemy. Chcemy być bliżej ludzi i ich spraw" - oświadczył przewodniczący Komisji Krajowej.

Szef "S" przyznał, że niedawno oglądał pomieszczenia wynajmowane przez związek w stolicy i już na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie wystarczą one do organizacji posiedzeń Komisji. "S" będzie się rozglądała za salą, która pomieściłaby ponad 100 osób. Związek planuje takie pomieszczenie w Warszawie kupić lub wydzierżawić.

Duda zapewnił, że nie ma mowy o likwidacji czy przenoszeniu dokądkolwiek gdańskiej siedziby Komisji Krajowej, gdzie pracuje około 100 osób, w tym administracja związku. Pojawiające się w prasie nieporozumienia dotyczące przenosin wynikają właśnie z nierozróżnienia dwóch znaczeń Komisji Krajowej - jako organu wykonawczego związku i miejsca pracy, w którym prowadzone są m.in. sprawy administracyjne - przekonuje Duda.

Komisja Krajowa jest władzą nadrzędną wobec zarządów regionów, rad sekretariatów i sekcji branżowych związku. W jej skład wchodzą: przewodniczący Komisji, przewodniczący zarządów regionów, przewodniczący rad krajowych sekretariatów branżowych, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, pozostali członkowie Komisji wybrani przez Krajowy Zjazd Delegatów.

Do zadań Komisji Krajowej należy m.in. reprezentowanie związku wobec władz, administracji i innych organizacji i instytucji, uchwalanie budżetu związku, czy podejmowanie decyzji o wejściu w spór zbiorowy i o strajku o zasięgu ponadregionalnym.

Krzysztof Konopka (PAP)

kon/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)