Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duda: ratyfikacja konwencji o prawach niepełnosprawnych możliwa w maju

0
Podziel się:

Mam nadzieję, że uda się ratyfikować Konwencję ONZ o prawach osób
niepełnosprawnych 5 maja, w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych - powiedział w
czwartek wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda.

Mam nadzieję, że uda się ratyfikować Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych 5 maja, w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych - powiedział w czwartek wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda.

Duda, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, że w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał pismo do MSZ w sprawie ratyfikacji konwencji.

"Mam nadzieję, że 5 maja w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, pan prezydent mógłby podpisać wniosek o ratyfikację konwencji" - powiedział Duda.

Podkreślił, że przygotowania do ratyfikacji trwają długo, ponieważ trzeba było dokonać gruntownej analizy prawa. "Nie chodzi tylko o to, by ratyfikować konwencję, ale o to, by coś z tego dla osób niepełnosprawnych wynikało" - zaznaczył.

Przyznał, że konwencja będzie ratyfikowana z zastrzeżeniami - dotyczyć będą kwestii związanych z ubezwłasnowolnieniem i zawieraniem małżeństw przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zapewnił jednak, że dotyczące tych kwestii zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego zostaną przeprowadzone w najbliższym możliwym terminie i polskie prawo zostanie dostosowane do wymogów konwencji.

Ratyfikację konwencji jeszcze tej wiosny zapowiadał pod koniec lutego premier Donald Tusk. Jak podkreślił, strona polska miała kilka wątpliwości, które dotyczyły głównie skutków finansowych wprowadzenia konwencji w życie. O szybką ratyfikację stara się również pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Konwencja - podpisana przez Polskę w marcu 2007 r - ma zapewnić osobom niepełnosprawnym takie same prawa i obowiązki, z jakich korzystają inni członkowie społeczeństwa. Ma zagwarantować im także uczestniczenie w życiu społecznym na zasadach pełnoprawnych członków, którzy mogą przyczyniać się do rozwoju, jeśli tylko dana im będzie szansa. Konwencja podkreśla, że osoba niepełnosprawna powinna korzystać z pełnego równouprawnienia, zakazu dyskryminacji oraz z równości wobec prawa. Ma prawo do wolności i bezpieczeństwa; prawo do swobody poruszania się i do niezależnego życia; prawo do zdrowia, pracy i edukacji; oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. (PAP)

akw/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)