Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duda: wniosek premiera ws. odwołania szefa CBA jest niepełny

0
Podziel się:

#
dochodzi oświadczenie kancelarii premiera
#

# dochodzi oświadczenie kancelarii premiera #

07.10. Warszawa (PAP) - Wniosek premiera do prezydenta o odwołanie Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa CBA jest niepełny i dlatego Lech Kaczyński najprawdopodobniej zwróci go do uzupełnienia - powiedział PAP prezydencki minister Andrzej Duda. Nie ma obowiązku dołączenia uzasadnienia do takiego wniosku - odpowiada kancelaria premiera.

Duda poinformował, że wniosek od premiera Donalda Tuska wpłynął do Kancelarii Prezydenta po godzinie 17.

Minister podkreślił, że będzie rekomendował prezydentowi zwrócenie się do premiera o uzupełnienie wniosku. Lech Kaczyński może podjąć decyzję w tej sprawie po powrocie z wizyty w Rumunii.

"Wniosek jest tak sformułowany, że uniemożliwia wydanie opinii. Pan premier w ogóle nie podał, dlaczego chce odwołać szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest jedynie napisane, że chce to zrobić i prosi o opinię" - podkreśla prezydencki minister.

Według Dudy, we wniosku premiera jako podstawa prawna odwołania Mariusza Kamińskiego jest podany art. 6 pkt. 1 ustawy o CBA, natomiast ustawa - mówił - zawiera także przepisy, w tym art. 7, mówiące o tym, w jakich konkretnych sytuacjach wolno odwołać szefa CBA przed upływem jego kadencji.

"Jak można ustosunkować się, wydać opinię w sprawie odwołania szefa CBA, jeśli premier nie podaje, dlaczego chce go odwołać. Wniosek nie zawiera ani uzasadnienia, ani przesłanki, która miałaby być przyczyną odwołania. Nie da się na niego odpowiedzieć" - zaznacza Duda.

"Napisanie wniosku, na który nie da się odpowiedzieć, to całkowity brak profesjonalizmu" - ocenił.

"Obowiązujące przepisy prawa, w tym ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym z dnia 9 czerwca 2006 roku, nie nakładają obowiązku dołączania uzasadnienia do wniosku o opinię ws. odwołania szefa CBA" - napisała kancelaria premiera w oświadczeniu przekazanym mediom.

W oświadczeniu poinformowano, że wniosek o opinię w sprawie odwołania szefa CBA, trafił w środę do Kancelarii Prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Kancelaria premiera podkreśla, że wniosek "spełnia wszystkie wymogi formalne i nie odbiega od dotychczasowej praktyki". "Podobne wnioski o opinię KPRM przesłała do Kancelarii Prezydenta RP wcześniej, m.in. 4 stycznia 2008 r. w przypadku odwołania Witolda Marczuka, szefa SWW. Wtedy Kancelaria Prezydenta nie zgłosiła w związku z tym żadnych uwag" - napisano w oświadczeniu.

Premier poinformował w środę, że wszczął procedurę odwołania Kamińskiego z funkcji szefa CBA. Zgodnie z prawem, wniosek premiera o odwołanie szefa CBA musi być zaopiniowany przez prezydenta, rządowe Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmową speckomisję - opinie te nie są wiążące dla szefa rządu.

Prezydent, który w środę przebywa w Rumunii, zapowiedział wydanie negatywnej opinii wobec wniosku o odwołanie Kamińskiego.(PAP)

tgo/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)