Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duda: za tydzień kolejne spotkanie z organizacjami głuchych

0
Podziel się:

Wiceminister pracy Jarosław Duda powiedział, że za tydzień odbędzie się
kolejne spotkanie z przedstawicielami organizacji osób głuchych, które w czwartek przestawiły w
MPiPS swoje postulaty. Dotyczą one m.in. barier w komunikowaniu się, rynku pracy, podwyżek
świadczeń.

Wiceminister pracy Jarosław Duda powiedział, że za tydzień odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami organizacji osób głuchych, które w czwartek przestawiły w MPiPS swoje postulaty. Dotyczą one m.in. barier w komunikowaniu się, rynku pracy, podwyżek świadczeń.

W czwartkowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ruchu Społecznego Głuchych i ich Przyjaciół oraz Polskie Stowarzyszenie Głuchych i Niedosłyszących.

Duda, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, powiedział PAP, że dopiero w przyszłym tygodniu, na kolejnym ze spotkań, postulaty będą analizowane.

Daniel Kowalski z Polskiego Stowarzyszenia Głuchych i Niedosłyszących powiedział PAP po spotkaniu, że głównymi problemami osób głuchych są: brak dostępu do tłumaczy języka migowego, dyskryminacja na rynku pracy, w edukacji, kulturze, w sferze pomocy socjalnej. "Bardzo się cieszymy, że wiceminister Duda jest otwarty na sygnały płynące ze środowiska głuchych" - dodał.

Paweł Rosik z PSGiN zaznaczył, że Polski Język Migowy (PJM) powinien być językiem nadrzędnym nad Systemem Językowo-Migowym (SJM) używanym obecnie m.in. przez tłumaczy w telewizji, urzędach. Podkreślił, że PJM powinien mieć status języka mniejszości.

"Osoba głucha nie jest niemową. Mamy swój język" - zaznaczali rozmówcy PAP. Podkreślali także, że głusi tworzą odrębną kulturę, na którą składa się m.in. język, styl życia.

Wiceprzewodniczący RSGiP Stanisław Porowski podkreślił, że liczy na powołanie w najbliższym czasie zespołów ds. głuchych w organach administracji rządowej. Wyjaśnił, że miałyby one monitorować sytuację osób głuchych i reagować na sygnały tego środowiska. Podkreślił, że chodzi o poprawę jakości życia osób głuchych, m.in. likwidację barier w komunikowaniu się. "Liczymy również, że ustawa o języku migowym będzie znowelizowana i poprawiona w oparciu o Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych" - dodał.

W 16 postulatach przedstawiciele ruchu domagają się m.in. dymisji całego Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych, który - według nich - nie spełnia swoich zadań, uznania w prawie języka migowego (PJM) za język mniejszości, powołania pełnomocnika rządu ds. głuchych w KPRM, pełnej dostępności tłumaczy PJM w instytucjach państwowych, wideotelefonów z tłumaczami PJM dla głuchych na koszt państwa.

Ruch chciałby wpisania do kodeksu pracy definicji "głuchy" oraz usunięcia kodu 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu)w orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności. Ruch postuluje dostęp głuchych do wszystkich zawodów. Organizacja chciałaby także stałej renty socjalnej dla każdej niedosłyszącej i głuchej osoby, podwyższenia renty, podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego, 100 proc. refundacji na aparaty słuchowe.

Ruch chciałby także reformy w szkołach dla głuchych: wprowadzenia edukacji dwujęzycznej, PJM jako języka dydaktycznego, bezpłatnych przedszkoli dwujęzycznych dla głuchych dzieci. Głusi postulują, by wszystkie programy telewizyjne były tłumaczone na PJM oraz emitowane z napisami. Chcieliby także rozwiązania w całości Polskiej Rady Języka Migowego. Przedstawiciele ruchu chcą także rozwiązania zespołu ds. głuchych przy RPO oraz powiększenia jego składu o kilka innych organizacji pozarządowych.

W poniedziałek w Warszawie odbyła się demonstracja osób głuchych, w której według organizatorów - Ruchu Społecznego Głuchych i ich Przyjaciół - wzięło udział ok. 8,6 tys. osób. Ruch petycję z postulatami przekazał do kancelarii Sejmu.

Polski Język Migowy (PJM) nazywany jest też Naturalnym Językiem Migowym. Wspierany jest szczątkową mową lub artykulacją. Język ten posiada własną, specyficzną gramatykę, w której o sensie zdania decyduje szyk oraz sposób prezentacji znaków określających wyrazy.

System Językowo-Migowy (SJM) to tzw. język migany, w którym zachowując strukturę gramatyczną języka polskiego wykorzystuje się znaki migowe do konstruowania wypowiedzi słownej. System Językowo-Migowy stosuje się zawsze z językiem mówionym. (PAP)

kno/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)